• Polski
  • English
15-23 października 2023

Yuri Bogdanov

Yuri Bogdanov (Rosja) – profesor rosyjskiej Akademii Muzycznej Gnessin w Moskwie, artysta Steinwaya, posiada tytuł Honorowego Artysty Rosji.

Yuri Bogdanov jest jednym z najbardziej utalentowanych pianistów naszych czasów. Cieszy się międzynarodowym uznaniem, przede wszystkim jako wykonawca muzyki J. S. Bacha, F. Schuberta i A. Skriabina. W 1996 roku jego nagranie sonat i utworów F. Schuberta zostało uznane przez wiedeński instytut F. Schuberta za najlepszą płytę Schuberta na świecie, sezon 1995/1996.

Ukończył Konserwatorium Moskiewskie P. Czajkowskiego. Jego nauczycielami byli prof. A. Mindoyants, prof. A. Nasedkin, prof. T. Nikolaeva i prof. M. Voskresensky. Yuri Bogdanov był laureatem prestiżowych międzynarodowych konkursów: J. S. Bacha w Lipsku 1992 (III nagroda), F. Schuberta w Dortmundzie 1993 (II nagroda), F. Mendelssohna w Hamburgu 1994 (III nagroda), F. Schuberta w Wiedniu 1995 (Grand Prix), E. Honens w Calgary (IV nagroda), S. Seiler w Kitzingen, 2001 (IV nagroda). Laureat nagrody specjalnej na międzynarodowym konkursie w Sydney w 1996 r. W 1989 roku w domu-muzeum A. Skriabina w Moskwie Yuri Bogdanov zagrał swój pierwszy solowy recital. Od tego czasu pianista prowadzi działalność koncertową, wystąpił w 120 miastach Rosji i za granicą. Odbył trasy koncertowe w Albanii, Austrii, Belgii, Chinach, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Norwegii, Korei Północnej, Serbii, Hiszpanii, Szwajcarii, Ukrainie, Urugwaju, USA i wielu innych krajach. Repertuar pianisty obejmuje dzieła solowe, kameralne oraz koncerty z orkiestrą. Artysta nagrał 10 płyt CD.

Uczniowie Yuri Bogdanova zdobyli wiele nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych.