• Polski
  • English
15-23 października 2023

Ivo Kahánek

Ivo Kahánek, pianista o niesamowitej ekspresji, zyskał reputację jednego z najbardziej fascynujących pianistów swojego pokolenia i jest uważany za najlepszego współczesnego pianistę czeskiego. Jest wybitnym interpretatorem czeskiej muzyki fortepianowej, posiadającym wyjątkową umiejętność wytworzenia specjalnej atmosfery między wykonawcą a publicznością.

W 2004 r. wygrał Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w ramach Praskiej Wiosny i zdobył nagrody na innych wiodących międzynarodowych konkursach pianistycznych (Konkurs Pianistyczny Maria Canals w Barcelonie, Nagroda Vendome w Wiedniu, Konkurs Fundacji Tomassoni w Kolonii, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Marienbadzie, Concertino Praga, itp.).

Po udanych debiutach na Festiwalu Beethovenowskim w Bonn i Praskiej Wiośnie został zaproszony przez BBC do wykonania IV Koncertu fortepianowego („Incantations”) Bohuslava Martinů podczas BBC Proms z Orkiestrą Symfoniczną BBC pod dyrekcją Jiříego Bělohlávka. Koncert odbył się w Royal Albert Hall w Londynie w sierpniu 2007 roku i był transmitowany na żywo przez Radio BBC 3 i BBC Television, a także czeską stację radiową „Wełtawa”. Nagranie to dostępne jest w wytwórni Deutsche Grammophon.

Nic dziwnego, że Ivo Kahánek został wybrany przez Sir Simona Rattle’a na dwa koncerty z Berliner Philharmoniker w listopadzie 2014 roku, a następnie zebrał entuzjastyczne reakcje krytyków i opinii publicznej. Młody pianista stał się dopiero drugim czeskim pianistą po Rudolfie Firkušnym, który występował z tą renomowaną orkiestrą. Ponadto Ivo Kahánek regularnie występuje z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej, a także ze Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC Glasgow, Orkiestrą WDR z Kolonii, Filharmonią Essen, Kameralną Orkiestrą Zurychu, Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia, Praską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Praską, Filharmonią Brneńską i wieloma innymi.

Do tej pory Ivo Kahánek wydał dziesięć płyt dla wytwórni Supraphon Music (z którą zawarł umowę na wyłączność) z muzyką Janáčka, Martinů, Kleina, Kabeláča, Francaixa, Iberta. Jego solowa płyta (Janáček-Martinů-Kabeláč) zyskała znakomite recenzje w prestiżowych czasopismach muzycznych (Le Monde de la Musique, Classics Today, Fanfare). Poza tym często współpracuje z czeskim radiem i czeską telewizją. Nagranie pieśni Bohuslava Martinů z udziałem znakomitych śpiewaków – Martiny Jankovej i Tomáša Krála zostało odznaczone nagrodą Diapason d’Or.