• Polski
  • English
15-23 października 2023

Ivana Maja Vidovic + Vesna Miletic

Piano Duo Fantasy powstało ze wzajemnej miłości do muzyki i fortepianu, niegdyś mistrza i uczennicy, a obecnie oddanych przyjaciółek. Jednym z pierwszych wykonywanych przez pianistki utworów była Fantazja na 4 ręce F. Schuberta. To właśnie to dzieło stało się inspiracją do nazwania ich duetu Fantazją.

Ivana Marija Vidović w opinii Alicii de Larrocha to „artystka obdarzona naturalnym muzycznym instynktem, wybitną muzykalnością, emanująca artyzmem wyrażanym ze smakiem, poezją i ekstrawersją. Jej miłość do muzyki jest ujmująca.”

Po występach z kilkoma wiodącymi orkiestrami na całym świecie w salach takich jak Sala São Paulo (jako pierwsza chorwacka artystka) oraz Beethoven Geburtshaus Kammersaal w Bonn, Ivana Marija Vidović stała się jedną z najwybitniejszych chorwackich pianistek. Swój pierwszy etap edukacji ukończyła w latach 1991-1992 podczas wojny w Chorwacji. Następnie kontynuowała edukację muzyczną w Akademii Muzycznej w Lublanie u Tatjany Ognjanovič, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2002 roku. Jej dalsze studia odbyła pod okiem E. Timimina, N. Starkmanna, A. Portugheisa, E.Indjića, Lazara Bermana oraz w latach 2005-2009 u Alicii de Larrocha. Wielu kompozytorów napisało utwory dla Vidović. Jej bogaty repertuar obejmuje utwory od Bacha po Ligetiego. Artystka biegle włada pięcioma językami i opublikowała kilka tomików poezji. Została również mianowana Ambasadorką Kultury Włoskiej w Chorwacji i jest laureatką wielu prestiżowych nagród za wybitne osiągnięcia muzyczne i poetyckie.

Uznana w Chorwacji pianistka i pedagog, Vesna Miletić, urodziła się w Wiedniu. Już we wczesnym dzieciństwie wykazywała wielką miłość do muzyki, a wkrótce została studentką prof. Radojki Jordanović. Jej koncerty z orkiestrą, solowe oraz kameralne były zawsze wysoko ocenianie przez krytyków. Vesna studiowała w Rzymie w klasie znanego włoskiego pianisty i pedagoga Guido Agosti, gdzie uzyskała „Diploma di merito”. W 1975 roku została profesorem fortepianu i stała się wybitną nauczycielką gry na fortepianie w Szkole Muzycznej Luka Sorkočević w Dubrowniku, gdzie szkoliła pianistów aż do przejścia na emeryturę.