• Polski
  • English
15-23 października 2023

Ivan Donchev

Krytycy muzyczni opisują Ivana Doncheva jako „wyrafinowanego” (Qobuz Magazine), „pełnego temperamentu” (Darmstadter Echo), „obdarzonego nienaganną techniką i niezwykłą zdolnością ujmowania publiczności” (Il Cittadino). Legendarny pianista Aldo Ciccolini zdefiniował go jako „artystę obdarzonego niezwykłymi umiejętnościami muzycznymi i instrumentalnymi”.

Ivan Donchev urodził się w Burgas (Bułgaria) w 1981 roku. Z pierwszym publicznym recitalem wystąpił w wieku 9 lat.

Wyróżnił się na kilku konkursach krajowych i międzynarodowych, po czym zaczął występować jako solista w wielu europejskich miastach. Obecnie regularnie koncertuje w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych.

W latach 2006–2013 Ivan Donchev studiował u wybitnego pianisty Aldo Ciccoliniego. Otrzymał nagrodę „Sorrento Classica” z rąk swojego mentora, a w 2011 roku wykonali niezapomniany koncert na cztery ręce na Fenetrange Music Festival we Francji.

Współpracował z wytwórniami fonograficznymi takimi jak Rai Trade, Sheva Collection, Gega New a także są dostępne w magazynie muzycznym Suonare News. Współpracował z RAI 3, Radio France, Radio Classica, BG National Radio i TV. W 2011 roku Ivan Donchev nagrał podwójny album dedykowany Lisztowi (Deux Légendes i Harmonies poétiques et religieuses). Jest także bardzo aktywny na polu muzyki kameralnej, uzyskał tytuł magistra w Konserwatorium Muzycznym „Santa Cecilia” w Rzymie. Nagranie Sonaty Beethovena ze skrzypkiem Ivo Stankovem otrzymało 5 gwiazdek od brytyjskiego magazynu Musical Opinion.

Donchev pracuje w katedrze fortepianu Akademii Muzycznej „Clivis” w Rzymie. Jest zapraszany do jury międzynarodowych konkursów i regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Azji, USA i Europie.

W 2015 roku zadebiutował w USA w Kaufman Music Center w Nowym Jorku. Rok później wystąpił z kilkoma koncertami rejestrowanymi na żywo wykonując III Koncert fortepianowy Rachmaninowa.

Jego ostatnia płyta „Live in Montpellier” została wyprodukowana przez bułgarską wytwórnię „Gega New”.