• Polski
  • English
15-23 października 2023

Gianluca Luisi

Krytycy z całego świata (Postdate Nachrichten, Fanfare, New York at Carnegie Hall Concert Concert, Musica, uważają go za jednego z najciekawszych włoskich pianistów naszych czasów. Jego koncerty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie.

Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium w Pesaro; studiował w Incontri col Maestro w Imola oraz u Aldo Ciccoliniego w Neapolu i Paryżu.

Gianluca Luisi występował w prestiżowych miejscach i salach koncertowych takich jak Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Teatro Bellini w Katanii, na festiwalu muzycznym Schleswig-Holstein Musik (Hamburg), w Mozart Saal w Bachakademie w Stuttgarcie, na Festiwalu Bachowskim w Lipsku, Bösendorfer Hall w Wiedniu, Festiwalu Muzycznym Saarland, w Bauman Auditorium w Newberg (USA) i wielu innych miastach USA (Waszyngton, Nowy Jork, Las Vegas, Minneapolis, Cleveland), a także w innych miejscach w Europie (Malta, Porto, Oslo, Helsinki, Berlin, Neuhardenberg, Frankfurt).

Wśród jego bogatego repertuaru miejsce szczególne zajmują Preludia i fugi J.S. Bacha, dzieło, które wykonał niezliczoną ilość razy z pamięci, otrzymując entuzjastyczne recenzje od międzynarodowych krytyków (m.in. podczas Tygodnia Bacha w Poczdamie). Zarejestrował je również dla amerykańskiej wytwórni Centaur. Fanfare and American Record Guide określił to nagranie mianem perfekcyjnego nawiązania do historycznej atmosfery Edwina Fischera; magazyn „Piano News” (Düsseldorf) ocenił nagranie Gianluca 6 na 6 gwiazdek pod względem jakości jego interpretacji.

Gianluca dokonał 26 nagrań, z których część poświęconych jest niepublikowanym dziełom i światowym premierom. Brał udział w nagraniu dzieł wszystkich Gradus ad Parnassum Clementiego oraz wydał płytę CD poświęconą Lisztowi zawierającą Lata Pielgrzymstwa (Włochy, także dla wytwórni fonograficznej Centaur). Jego dwie płyty – Kwintety G. Onslowa oraz Koncerty Chopina nagrane z Ensemble Concertant Frankfurt nagrane dla wytwórni Dabringhaus und Grimm otrzymały szczególne uznanie krytyków. Dla Naxos International Gianluca nagrał 1 płytę CD z muzyką F. Liszta oraz dwa albumy z kompozycjami kameralnymi L. Thuille (w tym komplet utworów na skrzypce i fortepian ze skrzypkiem Marco Rogliano), a takze dwie krążki z wszystkimi 100 Etiudami J.B.Cramera.