• Polski
  • English
15-23 października 2023

Filipe Pinto-Ribeiro

Filipe Pinto-Ribeiro, jeden z czołowych muzyków Portugalii, występujący stale w kraju i za granicą, uważany jest za „poetę fortepianu”, którego interpretacje muzyczne, charakteryzujące się głębokimi emocjami i intelektualizmem, są wysoko cenione przez publiczność i krytyków.

Urodził się w Porto. Studiował w różnych krajach, a następnie został uczniem Ludmiły Roschiny w Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie, gdzie w 2000 roku uzyskał doktorat z najwyższą oceną, uzyskując stypendium Fundacji Calouste Gulbenkian.

Posiada w repertuarze muzykę od baroku po współczesność, dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów takich jak D. Szostakowicz, M. Nisinman, E. Carrapatoso i S. Gubaidulina.

Jako solista często zapraszany jest przez najważniejsze orkiestry z Portugalii i innych krajów – Rosja, Hiszpania, Kuba, Słowacja, Armenia czy Belgia. Współpracował z dyrygentami takimi jak John Nelson, Dmitri Liss, Emilio Pomàrico, Mikhail Agrest, Charles Olivieri-Munroe, Peter Tilling, Rengim Gökmen, Marc Tardue czy Misha Rachlevsky.

Jako pasjonat muzyki kameralnej występował regularnie z wybitnymi instrumentalistami – Gary Hoffman, Eldar Nebolsin, Renaud Capuçon, Nicolas Altstaedt, Benjamin Schmid, Matthew McDonald, Gérard Caussé, Anna Samuil, Michel Portal, Marie-Luise Neunecker, Jack Liebeck, Christian Poltéra, Corey Cerovsek, Isabel Charisius, Pascal Moraguès, Lars Anders Tomter, Adrian Brendel i José Van Dam.

Filipe Pinto-Ribeiro jest założycielem (2006) i dyrektorem artystycznym zespołu DSCH – Schostakovich Ensemble z siedzibą w Lizbonie w Centro Cultural de Belém. Zespół nagrywał dla kanału Mezzo i regularnie występuje w całej Europie. W 2018 roku Szostakowicz Ensemble rozpocznie swoją dyskografię od pierwszego na świecie nagrania kompletu dzieł muzyki kameralnej Dymitra Szostakowicza na fortepian i smyczki, na płycie CD wydanej przez wytwórnię Paraty i dystrybuowanej na całym świecie przez Harmonię Mundi.

Wydał kilka płyt CD, wysoko cenionych przez krytyków muzycznych. Jego płyta zatytułowana Piano Seasons, nagrana we Francji dla Paraty i dystrybuowana przez Harmonię Mundi, zdobyła światowe uznanie – BBC Music Magazine (4 gwiazdki), Klassik Heute (10/10), BR-Klassik (płyta CD tygodnia) itd.

Poza niezwykle aktywną karierą wykonawczą, przez ponad dekadę był profesorem fortepianu i muzyki kameralnej na uniwersytetach portugalskich i często prowadzi kursy mistrzowskie.

Od 2015 roku Filipe Pinto-Ribeiro jest artystą Steinwaya.