• Polski
  • English
15-23 października 2023

Piotr Kowal (Polska)

 19 października 2022 (środa) godz. 19:00 Aula Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego „Florianka” Program: Ludwig van Beethoven, Karol Szymanowski, Franciszek Brzeziński więcej
 20 października 2022 (czwartek) godz. 17:00 GORLICE – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Program: Ludwig van Beethoven, Karol Szymanowski, Franciszek Brzeziński więcej

Pianista, kameralista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. dra hab. Andrzeja Pikula (dyplom z wyróżnieniem). W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki, praca doktorska dotyczyła interpretacji dzieł Ludwiga van Beethovena i zawierała nagranie sonat op. 81a, op. 106 Hammerklavier i op. 111.

W 2014 roku pianista rozwijał swoje umiejętności w klasie fortepianu prof. Konstanze Eickhorst w trakcie studiów w Musikhochschule w Lubece, a w 2021 w ramach studiów w podyplomowych w klasie prof. Aquilesa Delle Vigne. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów m. in. Paula Badurę-Skodę, Dmitri Bashkirova, Dinę Yoffe, Annę Malikovą, Emanuela Krasovsky’ego, czy Evgenia Koroliova.

Jest laureatem i finalistą międzynarodowych konkursów pianistycznych, takich jak Konkurs im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Konkurs Koncertów w ramach Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich Tel-Hai w Izraelu (Nagroda J. Bistritzky’ego), Sardoal Young Talent Award w Portugalii, Gloria Artis Competition w Wiedniu, 4th Singapore International Calssical Piano Competition, Międzynarodowy Konkurs im. Hansa von Buelowa w Meiningen czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Wykonawstwo bez limitu” w Łodzi.

Prowadzi aktywną działalność koncertową występując jako solista i kameralista m. in. w trakcie Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Królewskiego Miasta Krakowa, a także w Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od 2015 roku pracuje jako pedagog na stanowisku nauczyciela i kierownika Sekcji Fortepianu w Szkole Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie, a od roku 2016 jako asystent w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Prowadzi klasę fortepianu w ramach Międzynarodowych Kursów Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu. Jego uczniowie i studenci uzyskują nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

W 2022 roku otrzymał Stypendium twórcze Ministra Kultury w celu propagowania i promocji twórczości kompozytorki – Joanny Bruzdowicz.