• Polski
  • English
15-23 października 2023

Jakub Kuszlik (Polska)

 16 października 2022 (niedziela) godz. 19:00 Aula Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego „Florianka” Program: L. van Beethoven, F. Schubert, P. Czajkowski więcej

Jakub Kuszlik – laureat IV nagrody na XVIII Konkursie Chopinowskim a także nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na XVIII Konkursie Chopinowskim jest wybitnie utalentowanym absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej.  Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017). W marcu 2019 roku Jakub Kuszlik zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku, a w czerwcu 2019 III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii.

Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Kanadzie, Francji i Islandii. W listopadzie 2018 pianista wystąpił
z  ogromnym sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku.

W lutym 2022 ukazał się jego pierwszy solowy album „Brahms, Chopin”, zawierający nagrania z recitalu w Studio Koncertowym Polskiego Radia.

Repertuar pianisty jest zróżnicowany, choć specjalizuje się on w wykonywaniu dzieł klasycznych.

W recenzji The Gramophone  Jed Distler napisał: „Zwykle skupiam się na pianistach, których cechy charakteru, talenty i dziwactwa (lub ich brak) łatwo się ujawniają. W związku z tym kilka „czarnych koni” niemal umknęło mojej uwadze, jak choćby Jakub Kuszlik. Obejrzałem ponownie występ Kuszlika w drugim etapie i szybko zdałem sobie sprawę, jak bardzo go nie doceniałem. [….] Kuszlik jest tak muzykalny, że jego niezwykłą wirtuozerię zauważa się dopiero po fakcie. On urodził się, by grać Chopina.”