• Polski
  • English
15-23 października 2023

Xavier Francois Poizat (Szwajcaria)

14 października 2020 (środa) godz. 19:15 transmisja online Program:  L. van Beethoven, F. Schubert, L. Godowski, M. Ravel więcej

Urodzony w 1989 roku w Szwajcarii, o francuskich i chińskich korzeniach, pianista François-Xavier Poizat ukończył Konserwatorium w Genewie i Hamburgu oraz Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie uczył Alexeï Golovin, Evgeni Koroliov, Nelson Goerner i Matti Raekallio. W poszukiwaniu nowego wkładu i pomysłów, kontynuuje studia w Akademii Muzycznej Świętej Cecylii w Rzymie pod kierunkiem Benedetto Lupo. To właśnie Martha Argerich pchnęła go na międzynarodową scenę, zapraszając go w wieku 12 lat na Festiwal Muzyki Pacyfiku w Japonii, uznając jego „głęboki liryzm i niezwykłą wirtuozerię”. To był początek kariery, która zaowocowała występami w 26 krajach Europy, Azji i Ameryki, w takich miejscach jak Victoria Hall w Genewie, Tonhalle w Zurychu, Konzerthaus i Philharmonie w Berlinie, Seulskie Centrum Sztuki, Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Jego kariera obfituje we współpracę z dużymi orkiestrami, takimi jak Orkiestra Suisse Romande i Svizzera Italiana, National du Capitole de Toulouse, Narodowa Orkiestra Kameralna Litwy i Armenii, Orkiestra Kameralna z Zurychu i Filharmonia Poznańska. Występował pod batutą Philippe’a Bérana, Thierry’ego Fischera, Neeme Järvi, Lukasca Borowicza, Bernarda Labadie czy Frédérica Chaslina na prestiżowych festiwalach (Roque d’Anthéron we Francji, Progetto Martha Argerich w Lugano, Schubertiade w Porrentruy czy Septembre Musical w Montreux w Szwajcarii).

Zdobył nagrody w znaczących konkursach: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie dla Młodzieży w Kassel (Niemcy) w 2004 r., Nagroda Młodego Solisty wydawnictwa Radios Francophones Publiques w 2007 r., I nagroda na Międzynarodowym Konkursie w 2009 r. dla Młodzież z Oldenburga i na Konkursie Elise Meyer w Hamburgu w 2009 r. w Niemcy, Nagroda Specjalna Jury na konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie w 2011 r. oraz Nagroda Solistyczna Procentów Kultury Migros w Zurychu w 2012 r., a następnie został finalistą konkursu Clary Haskil w 2013 w Vevey w Szwajcarii.

Poza główną działalnością koncertową jest obecnie dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Puplinge Classique w Genewie, którą to funkcję pełnił przez ostatnie 10 lat, a także nagrał 4 płyty CD z wytwórniami Naxos, Ars Produktion i Piano Classics. Laureat stypendiów Leenaards i Migros, regularnie pogłębia swoją wiedzę, grając jazz i studiując sztuki walki, co robił przez 18 lat.