• Polski
  • English
15-23 października 2023

Sofya Gulyak (Rosja)

9 października 2020 (piątek) godz. 19:15 transmisja online Program: S. Bach /F. Busoni, M. Clementi, J. Brahms, F. Chopin  więcej

We wrześniu 2009 roku Sofya Gulyak zdobyła główną nagrodę i Złoty Medal Księżniczki Marii na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds – jako pierwsza kobieta w historii konkursu uzyskała to wyróżnienie. Od tego czasu cieszy się wielkim uznaniem na całym świecie. Jej programy recitalowe są często recenzowane w superlatywach, a jej występy koncertowe z udziałem największych orkiestr są zauważane w prasie muzycznej na całym świecie. Sofya była ceniona za „niezwykłą precyzję i kolorystykę…wyśmienitą miękkość gry…z delikatnością” i była opisywana jako „Rach star” (Washington Post). W swoim życiorysie Sofya Gulyak posiada nagrody wielu prestiżowych konkursów pianistycznych: jest laureatką I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Williama Kapella w USA, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maja Lind w Helsinkach, Konkursie Pianistycznym im. Tivoli w Kopenhadze, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Isang Yun w Korei Południowej, Konkursie Pianistycznym w San Marino, laureatką Konkursu Busoniego we Włoszech oraz laureatką Konkursu Pianistycznego im. Marguerite Long w Paryżu. Sofya Gulyak występowała na całym świecie w takich miejscach jak La Scala Theatre i Sala Verdi w Mediolanie, Herculessaal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wigmore Hall w Londynie, Grand Hall Konserwatorium Moskiewskiego, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus w Lipsku, Centrum Kennedy’ego w Waszyngtonie, Palais de la Musique w Strasburgu, City Hall w Hong Kongu, Grand Theatre w Shanghaiu, Opera City Hall w Tokio, Osaka Symphony Hall, Centrum Kultury Musashino w Tokio, Narodowa Opera Węgierska w Budapeszcie, Narodowe Forum Muzyczne we Wrocławiu, Finlandia Hall w Helsinkach, Bridgewater Hall w Manchesterze, Teatro Municipal i Cidade des Artes w Rio de Janeiro, Auditorium Manzoni w Bolonii, Salle Molière w Lyonie, Walt Disney Hall w Los Angeles, King Theatre w Rabacie, Kursaal w Bernie, Tivoli Concert Hall w Kopenhadze itd. .

Sofya Gulyak występowała jako solistka z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Radia Fińskiego, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej, Orkiestrą Symfoniczną w Rio de Janeiro, Królewską Orkiestrą Filharmonii w Liverpoolu, Orkiestrą Hallé, Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC, Orkiestrą Opery Północnej, Orkiestrą dell’ Arena di Verona, Orkiestrą Filharmonii Bolońskiej, Filharmonią Budapeszteńską, Filharmonią w Enescu, Stavanger Symphony, Deutsche Staatsphilharmonie Nadrenii-Palatynatu, Słowacką Symfonią Radiową, Filharmonią Helsińską, Kopenhaską Symfonią, Symfonią Ulsterską, Narodową Orkiestrą Francji, Filharmonią Szanghajską, NFM Filharmonią Wrocławską, Orkiestrą Sinfonica Siciliana, Filharmonią w Oulu, Filharmonią Lipską, Symfonią w Pensacoli, Filharmonią Tatarską, Filharmonią Filipińską, Filharmonią Marokańską i innymi. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Vladimir Ashkenazy, Sakari Oramo, Mark Elder, David Hill, Donald Runnicle, Wasilij Petrenko, Alexander Lazarev, Alan Buribayev, Eiving Gullberg Jensen, Karl-Heinz Steffens, Theodor Guschlbauer, Giancarlo Guerrero, Rory McDonald, Danail Rachev, Fabio Mastrangelo, Michele Mariotti, Marat Bisengaliev, Fuat Mansurov, Alexander Sladkovsky, Daria Stasevska, Eiji Oue, Mario Kosik, Jesus Medina, Peter Rubardt.

Do festiwali, w których uczestniczyła Sofya Gulyak należą: Festiwal Klaviera Ruhr, Festiwal Chopinowski w Duznikach-Zdroju, Festiwal de Sceaux, Międzynarodowy Festiwal Klawiszowy w Nowym Jorku, Międzynarodowy Festiwal w Strasburgu, Festiwal Busoni, Festiwal Harrogate, „Joy of Music Festival” w Hongkongu, Krakowski Festiwal Pianistyczny, Festiwal Pianistyczny w Nowej Zelandii, Festiwal Ravello, Festiwal Chopina w Paryżu, Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w Szanghaju i wiele innych.

Nagranie Sofii Gulyak z rosyjską muzyką fortepianową (Medtner, Rachmaninoff, Prokofiev) zostało wydane przez Champs Hill Records w 2013 roku i otrzymało 5-gwiazdkową recenzję w magazynie Diapason.

(„Cóż za przyjemność słyszeć, jak fortepian rozkwita i ukazuje się w najbardziej wyrazisty sposób, gdy gra na nim Sofya Gulyak. Ten śpiewny dźwięk wraz z olśniewającym i potężnym wykonaniem cechuje wybitnego pianistę naturalnego”) i błyskotliwa recenzja od „Gramophone” („To oszałamiający debiutancki album…”) i magazynów „Guardian” („Sofya Gulyak jest pianistką nieustraszoną, nigdy nie bojącą się skalować najbardziej wymagających technicznie wysokości repertuaru i równie dumną, mającą serce na dłoni”). Jej płyta z muzyką Brahmsa została wydana na Piano Classics 2015 i otrzymała pochwalną recenzję od American Record Guide („The Handel Variations” jest jednym z czołowych pretendentów do nagrody. Już od pierwszych dźwięków, które podejmuje, otula nas porywającą sekwencją wariacji, które wywołają gęsią skórkę u wrażliwych słuchaczy. Artystka sprawia, że siedzisz na skraju swojego miejsca, ponieważ muzyka zawsze popycha do przodu. Czasami przypominała mi się młoda Argerich”) i magazyn „Fanfare” („Jej muzykalność jest pięknie dostosowana do ducha Brahmsa… Muszę pochwalić urodzoną w Kazaniu rosyjską pianistkę Sofię Gulyak, której imponująca czytelność kładzie większy nacisk niż Perahia na ciągłość wariacji… Ona jest naturalną Brahmską bez względu na jego nastroje„)…. Jej następna płyta z Chaconnes na fortepian ukazała się w 2017 roku na płytach Champs Hill („…Fascynująca kolekcja, znakomicie zrealizowana i pięknie nagrana…” -Artdesk; „Gulyak jest muzykiem o wyjątkowej głębi i szczegółowości, pianistą o pozornie nieograniczonych możliwościach technicznych… Nie mogę się doczekać, aby usłyszeć o niej więcej… Na szczególną uwagę zasługują jej piękne wersje Nielsena, Caselli, wściekłej Toccaty Busoniego i błyskotliwej wersji Chaconne Handla. „-Fanfare Magazine”).

Jako kameralistka Sofya Gulyak współpracowała z Wihanem, Chilingirianem, kwartetami Arianna, Quartetto di Venezia, solistami Angielskiej Orkiestry Kameralnej, skrzypkami Oliviera Charliego i Marianne Piketty, altowiolistką Tatjaną Masurenko, barytonem Loa Falkmanem, wiolonczelistkami Quirine Viersen i Yuki Ito (z którą nagrała płytę z muzyką Rachmaninoffa dla Champs Hill Records).

Sofya Gulyak pochodzi z Kazania (Rosja), gdzie studiowała w Specjalnym Kolegium Muzycznym prowadzonym przez Nailyę Khakimovą, a następnie w Kazańskim Konserwatorium Państwowym u profesor Elfiyi Burnashevej. Następnie kontynuowała studia w Akademii Pianistycznej „Incontri col Maestro” (Imola, Włochy) u Borisa Petrushansky’ego oraz w londyńskim Royal College of Music u Vanessy Latarche.

Sofya Gulyak wzięła udział jako juror w międzynarodowych konkursach pianistycznych we Włoszech, Serbii, Francji, Grecji, USA i została zaproszona do prowadzenia kursów mistrzowskich w Chinach, Włoszech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Filipinach, Hong Kongu, Meksyku, USA, Kanadzie i Niemczech. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Roberta Gallinari” we Włoszech.

Obecnie jest profesorem gry na fortepianie w Royal College of Music w Londynie. W latach 2016-2018 była również profesorem gościnnym w Konserwatorium „Monteverdi” w Bolzano (Włochy). Jej gra była emitowana w radiu i telewizji w Rosji, Polsce, Francji, Włoszech, Niemczech, USA, Finlandii, Danii, Serbii, Nowej Zelandii, Brazylii, Meksyku, Wielkiej Brytanii (BBC3 i BBC4) i innych krajach.

www.sofyagulyak.com