• Polski
  • English
15-23 października 2023

David Kalhous (Czechy/USA)

21 października 2020 (środa) godz. 19:15 transmisja online Program: D. Scarlatti, L. van Beethoven, F. Chopin, L. Janacek  więcej

David Kalhous zdobył uznanie w Europie i Stanach Zjednoczonych za swoją elegancką postawę muzyczną, genialną pianistykę, inteligencję i wciągające programowanie. Dysponując rozległym repertuarem obejmującym trzy wieki, czuje się równie dobrze przy muzyce Scarlattiego i Bacha, Beethovena i Chopina oraz Ligetiego i Feldmana.

Debiutancki solowy recital Davida Kalhousa na Festiwalu Praska Wiosna spotkał się z uznaniem krytyków, a on sam został zaproszony do prezentowania recitali w Symphony Space, Bargemusic i Spectrum w Nowym Jorku; PianoForte Foundation i radio WFMT w Chicago; Ambasadzie Republiki Czeskiej w Waszyngtonie, D. C.; serii recitali z Praskiej Orkiestry Symfonicznej World Piano, Towarzystwa Kameralnego Filharmonii Czeskiej, Studio Live Concert Series Radia Czeskiego, serii recitali z Israel Contemporary Players w Teivie w Tel Awiwie-Yaffo oraz Konvergence New Music Series w Pradze, by wymienić tylko kilka. Ostatnio występował również m.in. na Uniwersytecie Northwestern, Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie w Chicago, Szkole Muzycznej Eastman i Szkole Sztuki Uniwersytetu Północnej Karoliny.

Do ostatnich współpracy z orkiestrą należą: Wiek niepokoju Bernsteina z Orkiestrą Symfoniczną Radia Czeskiego pod dyrekcją Stefana Asbury’ego, Koncert d-moll Brahmsa z Północnoczeską Orkiestrą Symfoniczną, Koncert na fortepian i orkiestrę Cage’a z Zespołem Muzyki Nowej Uniwersytetu Stanowego Florydy, Koncert podwójny na skrzypce Mendelssohna oraz z Orkiestrą Filharmonii Pilzneńskiej, oraz III i V Koncert Fortepianowy Beethovena w Filharmonii Kameralnej Pardubice. David Kalhous występował również jako solista m.in. z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Praską, Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK, Filharmonią Morawską, Zachodnio-Bohemską Orkiestrą Symfoniczną i Musici di Praga, a także współpracował z takimi dyrygentami jak Libor Pešek, Eli Jaffe, Leoš Svárovský, Stanisław Vavřínek i Marián Valčuha.

David Kalhous realizował liczne nagrania dla Czeskiego Radia i Telewizji, a jego występy były transmitowane przez WFMT Chicago, WUOT i WFSQ. Był również autorem i gospodarzem serii audycji radiowych poświęconych muzyce na fortepian i jej interpretacji, które zostały wyprodukowane i wyemitowane przez stację radiową Classic FM w Pradze. Program 2 Telewizji Czeskiej pokazał film dokumentalny o Davidzie Kalhousie.

Niedawno David Kalhous nagrał 12 sonat fortepianowych Domenico Scarlattiego w ramach projektu Kompletne Sonaty Scarlattiego Czeskiego Radia, a także solową płytę dla wytwórni Arco Diva z sonatami Beethovena, Janáčka i Liszta.  Ze skrzypkiem Benjaminem Sungiem zaprezentował na czterech koncertach kompletne dzieła Beethovena na fortepian i skrzypce.

Zainteresowanie Davida Kalhousa XX wiekiem i nową muzyką zaowocowało ścisłą współpracą z wieloma europejskimi i amerykańskimi kompozytorami, którzy napisali utwory specjalnie dla niego. Występował z i pod patronatem Zespołu Muzyki Współczesnej Uniwersytetu Northwestern, Ensemble Konvergence, Zespołu Muzyki Nowej Uniwersytetu Stanowego Florydy, zespołu Florida State University Chamber Winds, Fonema Consort oraz zespołu Nowej Muzyki Uniwersytetu Technicznego w Teksasie. Jako pierwszy pianista wykonał w Pradze pierwszą księgę Etiud fortepianowych György’ego Ligetiego oraz Etiudę Mortona Feldmana Dla Bunity Marcus.

Jego nowy projekt solowy, Muzyka Fortepianowa z Pragi, zawiera nowo powstałe utwory ośmiu czołowych czeskich kompozytorów, z planowanymi występami w kilku miastach europejskich i amerykańskich oraz komercyjnym wydaniem nagrań. David Kalhous rozpoczął studia zawodowe w Konserwatorium Praskim jako uczeń Jaroslava Čermáka. Uczęszczał do takich instytucji jak Wiedeńska Wyższa Szkoła Muzyczna i Artystyczna (Hochschule für Musik und darstellende Kunst), Akademia Sztuk Pięknych w Pradze, Akademia Muzyczna im. Rubina na Uniwersytecie w Tel-Awiwie i Uniwersytecie w Yale, a także studiował u Paula Badury Skody, Emila Leichnera, Victora Derevianko, Davida Northingtona i Petera Frankla. David Kalhous posiada tytuł doktora muzyki z Northwestern University, gdzie studiował u Ursuli Oppens. Pracował także z Jerome’em Lowenthalem w Akademii Muzycznej Zachodu w Santa Barbara oraz z Paulem Lewisem na Festiwalu Klawiszowym Gilmore (Gilmore Keyboard Festival) jako Gilmore Fellow.

David Kalhous mieszka w Nowym Jorku, a obecnie jest profesorem nadzwyczajnym Stanowego Kolegium Muzycznego Florydy (Florida State University College of Music).