• Polski
  • English
15-23 października 2023

Iberian & Klavier duo – Laura Sierra Ramos, Manuel Tévar

Iberian & Klavier Piano Duo, laureaci pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku w 2016 roku. Od momentu powstania w 2009 roku duet wykonał recitale fortepianowe na cztery ręce i dwa fortepiany, a także liczne koncerty z orkiestrą w prestiżowych miejscach i na ważnych festiwalach w Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz w wielu miastach Hiszpanii ciesząc się dużym uznaniem krytyków i publiczności.

18 czerwca 2015 r. Fundacja Gabarrón NY zaprezentowała Iberian & Klavier w nowojorskiej Carnegie Hall podczas koncertu z okazji 60. rocznicy członkostwa Hiszpanii w ONZ. Międzynarodowa prasa opisała koncert jako „niezwykłą eksplozję współczesnego fortepianu”.

Po sukcesie ich ostatniej płyty, I&K wydali swój czwarty album „Springtime”. W sezonie 2019-2020 wystąpią w Rudolfinum w Pradze, Bozar w Brukseli, Konzerthaus w Berlinie, Konzerthaus w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie.

Szeroki i wszechstronny repertuar duetu zawiera dzieła od Bacha po muzykę współczesną. Duet I&K jest głęboko zaangażowany w promocję muzyki hiszpańskiej, latynoamerykańskiej i współczesnej, współpracują z artystami z innych dziedzin -np. tancerzami. Zasiadali również w jury międzynarodowych konkursów oraz regularnie prowadzą kursy mistrzowskie zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych.

Duet uwielbia wielkie wyzwania, takie jak wykonanie wszystkich Symfonii Beethovena w ciągu trzech kolejnych dni (projekt prezentowany już w kilku hiszpańskich miastach) lub Monograficzny Schubert podczas trzech koncertów z rzędu.

Iberian & Klavier dokonał nagrań dla Telewizji Hiszpańskiej i Radia Narodowego, Radia France i Österreichischer Rundfunk. W 2014 roku ukazała się ich pierwsza płyta „Café 1930”.  W 2016 roku, już we własnej wytwórni ibemusik, I&K wydał „Bon Voyage, hołd złożony kompozytorowi Enrique Granadosowi, który łączy jego muzykę z dziełami Bacha, Mozarta i Schuberta. W 2017 roku duet wydał swoją trzecią płytę CD-DVD poświęconą nieopublikowanym utworom na fortepian na cztery ręce kompozytora Francisco Alonso.