• Polski
  • English
15-23 października 2023

Natalia Trull

Natalia Trull rozpoczęła naukę gry na fortepianie w rodzinnym Petersburgu. Następnie przeniosła się do Moskwy, gdzie ukończyła Moskiewskie Konserwatorium, kształcąc się u profesorów takich jak Y. Zak, M. Voskresensky i T. Kravchenko.

Znaczącym elementem jej kariery pianistycznej było przyznanie pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Belgradzie w 1983 roku. Jednak największym sukcesem okazało się zdobycie srebrnego medalu na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1986 roku. Publiczność została niezwykle poruszona jej interpretacją dzieł kompozytorów takich jak F. Schubert i I. Strawiński. Jej „Pietruszka” Strawińskiego pozostała na długo w pamięci zarówno publiczności, jak i krytyków.

W 1993 roku Natalia Trull otrzymała Grand Prix na Konkursie Pianistycznym w Monte-Carlo (gdzie uczestnikami mogą być jedynie zwycięzcy międzynarodowych konkursów pianistycznych).

Pełna kontrola gry i fantastyczna wirtuozeria Natalii Trull sprawiają, że jest ona klasą samą w sobie. Koncerty z jej udziałem cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Wśród wybitnych orkiestr, z którymi występowała warto wymienić: London Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Japan Philharmonic Orchestra, Orchestre de Monte-Carlo, Tonhalle Symphony Orchestra oraz wszystkie wiodące rosyjskie orkiestry symfoniczne.

Natalia Trull grała także z takimi dyrygentami jak Raphael Frubeck de Burgos, Raymond Leppard, Jean-Bernard Pommier, Eri Klas, Giennadij Rozhdestvensky, Wasilij Sinaisky, Yuri Temirkanov i wielu innych.

Jej repertuar obejmuje ponad 50 koncertów fortepianowych, z których zdecydowanie najpopularniejszym jest Koncert P. Czajkowskiego; wykonała go ponad sto razy w na całym świecie. Jej najbardziej błyskotliwe występy z tym właśnie koncertem odbyły się w Hollywood Bowl pod dyrekcją Eri Klasa i Los Angeles Philharmonic Orchestra oraz w Suntory Hall z Tokyo Philharmonic Orchestra pod batutą Koizumi Kazuhiro (sezon 1998-99).

Dzisiejsze występy Natalii są niezwykłe ze względu na jej całkowite zatopienie się w muzyce, wyjątkową osobowość sceniczną oraz techniczne mistrzostwo w prezentowaniu szerokiego repertuaru utworów.

Natalia Trull jest często zapraszana do prowadzenia kursów mistrzowskich w USA, Japonii, Włoszech, Niemczech i Ameryce Południowej. Jest profesorem Moskiewskiego Konserwatorium i profesorem gościnnym w Como Accademia Europea di Musica (Włochy).

Była także członkiem jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, takich jak Valsesia (Varallo, Włochy), „Compositores de España” (Madryt, Hiszpania), „Ciudad do Porto” (Porto), „Vianna da Motta” (Macau, Portugalia ), „Mistrzowie fortepianu Monte-Carlo” (Francja), „Animato Prix” (Paryż, Francja) i wielu innych.