• Polski
  • English
15-23 października 2023

Marco Ciampi

Marco Ciampi urodził się w Neapolu w 1981 roku. W 2003 roku ukończył prestiżowe Konserwatorium „San Pietro a Majella” w Neapolu z najwyższymi notami i powszechnym uznaniem. Studia pianistyczne rozpoczął u profesora M.L. D’Alessandro, a następnie kontynuował u pianisty A. Pennelli (ucznia A. Benedettiego Michelangeli, Marguerite Long i Finizio). Swoją formację ukończył u Maestro Ciccoliniego, Howarda, Lucchesiniego, Maione, Marvullego, Nicoliego, Pompy-Baldiego, Rodzica, Spagnola, Alvino. Studiował również kompozycję i dyrygenturę w Konserwatorium w Neapolu.

Ciampi wygrał ponad 30 krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Rzymie, Salerno, Wenecji, Neapolu i Pesaro. W 2005 r. zdobył drugą nagrodę (jedyną przyznaną) na Włoskim Narodowym Konkursie „Muzyczny talent” w Konserwatorium w Wenecji. W 2008 roku Ciampi otrzymał pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym podczas włoskiego festiwalu w Melbourne. Zaledwie dwa miesiące później został ponownie zaproszony do występu w Audytorium „James Tatoulis” w Melbourne. Był także jednym z 36 finalistów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney, a jego występy zostały transmitowane na żywo w radiu ABC Classic FM.

Występował jako solista w najbardziej prestiżowych miejscach i na najbardziej prestiżowych festiwalach, takich jak Międzynarodowy Dom Muzyki w Moskwie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Seymour Center w Sydney, Sala Villanueva w Toluce, Teatr La Fenice w Wenecji, Teatr Diana i Scarlatti w Neapolu, Castel Sant’Angelo w Rzymie, na prestiżowych festiwalach Jeux d’Art a la Villa d’Este w Tivoli, Festiwalu Muzyki Letniej w Sorrento, Festiwalu w Ochrydzie i Festiwalu Muzyki w Cervo, gdzie krytycy określili jego koncert mistrzowskim wystąpieniem. Recitale fortepianowe wykonywał również w Meksyku, Serbii, Macedonii, Rumunii, Niemczech, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Występował także z orkiestrami takimi jak: St. Petersburg State Hermitage Orchestra, Orquesta del Estado de Mexico, Istanbul Philharmonic, Le Muse Chamber Orchestra, Città di Fondi Chamber Orchestra, Busoni Philarmonic Orchestra i Philarmonia Mediterranea. Jego występy były regularnie transmitowane przez prestiżowe stacje radiowe, takie jak Radio Vaticana, ABC Classic FM Australia, Rai 3 i inne.

W 2017 roku nagrał monograficzną płytę z muzyką Rachmaninowa.