• Polski
  • English
15-23 października 2023

Ludmil Angelov

Ludmil Angelov urodzony w Warnie, w Bułgarii, ukończył Państwową Akademię Muzyczną im. Pancho Vladigerowa w Sofii. Jego nauczycielami byli Viktoria Spassova, Ludmiła Stoyanova oraz fenomenalny pianista i pedagog Konstantin Stankovich, były asystent Pancho Vladigerowa. Zdobył nagrody na konkursach międzynarodowych, m.in. w Senigallii (Włochy, 1976), Warszawie (Konkurs im. F. Chopina, 1985), Palm Beach International Competition (USA, 1990), Piano Masters (Monte Carlo, 1994) i World Piano Masters Tour (Francja, 1997).

Ludmil Angelov występował w największych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Pleyel i Gaveau w Paryżu, Teatro La Scala w Mediolanie, Lincoln Center w Nowym Jorku, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, KKL w Lucernie, Operze w Zurychu, Salle Garnier w Monte-Carlo, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Brucknerhaus w Linzu, Auditorio Nacional w Madrycie, L’Auditori w Barcelonie, Palau de la Música w Walencji, salach koncertowych konserwatoriów moskiewskiego i mediolańskiego, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sali KBS w Seulu.

Muzyka Chopina jest stałym elementem jego repertuaru. W sezonie 1987-88 wykonał wszystkie solowe utwory Chopina podczas cyklu dwunastu recitali, za co otrzymał nagrodę „Młodego Muzyka Roku” w Bułgarii. Uczestniczył także w najważniejszych festiwalach chopinowskich w Polsce, Belgii, Francji, Włoszech i innych krajach. W 1999 roku zaprezentował cykle recitali zawierające dzieła wszystkie Chopina w Madrycie i innych miastach Hiszpanii, a dziesięć lat później, w sezonie 2009-10, ponownie wykonał komplet utworów Chopina w Hiszpanii i Bułgarii. Jego nagranie Rond i Wariacji otrzymało Grand Prix du Disque Chopin Narodowego Instytutu im. F. Chopina w Warszawie.

Od 2006 roku Ludmil Angelov dokonał kilku światowych prawykonań dzieł Nikolaia Kapustina i jest obecnie uważany za jednego z czołowych interpretatorów tego wielkiego współczesnego rosyjskiego kompozytora.

Ludmil Angelov nagrywał dla wytwórni takich jak RCA, Danacord, Gega New, Pentatone, Non Profit Music, Toccata Classics, Hyperion i Vela Records. W czerwcu 2015 roku zarejestrował razem z BBC Scottish Symphony Orchestra nagranie najnowszego, niedawno odkrytego Koncertu fortepianowego M. Moszkowskiego dla Hyperion.

Ludmil Angelov wykłada na Nowym Bułgarskim Uniwersytecie w Sofii, gdzie od 2013 roku jest Profesorem Honorowym. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie oraz zasiada w jury wielu konkursów międzynarodowych, w tym Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010 i 2015). W listopadzie 2011 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury RP medalem Gloria Artis za wkład w międzynarodową promocję muzyki polskiej.

Od 1992 roku mieszka w Hiszpanii, gdzie jest członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Toledo.