• Polski
  • English
15-23 października 2023

George Emmanuel Lazaridis

 

Adrian Jack na łamach BBC Music Magazine grę George’a Emmanuela Lazaridisa opisał jako tak wyjątkową, iż wymykającą się wszelkim porównaniom, zaś Bryce Morrison w Gramophone Magazine pisał, iż charakteryzuje się ona dramaturgią, siłą i emocjonalną głębią nie dopuszczającą żadnych porównań.

Nad doskonaleniem warsztatu pianistycznego pracował pod kierunkiem Yonty Solomona w Royal College of Music w Londynie, a także pod kierunkiem Alfreda Brendela, Ruth Nye, Paula Badury-Skody, Domny Evnouhidou i Douglasa Fincha.

Odkąd ukończył 11 lat zdobywał nagrody, wyróżnienia i stypendia takie jak Jeunes Solistes D’Europe’ Grand Prix, a także medale od m.in. Akademii w Atenach, Międzynarodowej Federacji Muzyków i wielu innych.

Pianista urodzony w Grecji, zrobił błyskotliwą karierę we wszystkich największych salach koncertowych: Royal Albert Hall, Barbican St. Luke’s, Carnegie Hall, Concertgebouw, Palais des Beaux Arts, Festspielhaus, Konserthuset w Sztokholmie, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, a także w Pałacu Sztuki w Budapeszcie.

Współpracował z czołowymi światowymi orkiestrami, jak np.: orkiestra Filharmonii w Petersburgu i Warszawie, Royal Philharmonic, Strasbourg Philharmonic, Athens Camerata, WienerKammer Orchester, Worthing Symphony, pod batutą takich dyrygentów jak: Sir Neville Marriner, Ingo Metzmacher, Yuri Temirkanov, Yoel Levin, Theodor Guschlbauer, Michel Tabachnik, Christopher Warren Green, Maxim Schostakovic, William Boughton, Mark Laycock, Alexander Myrat, John Gibbons.

Jako kameralista współpracował ze znanymi i cenionymi zespołami kameralnymi takimi jak Medici Quartet, Isaye Quartet, Vienna Octet, BT Scottish Ensemble, Hellenic Quartet, a także takimi artystami jak Leonidas Kavakos, Huseyin Sermet, Dimitri Sgouros, Michael Tilson Thomas, Cyprien Katsaris.

Lazaridis jest nie tylko doskonałym pianistą, ale także kompozytorem, który pierwsze próby w tym zakresie podjął już w wieku 4 lat. Otrzymuje liczne zamówienia na nowe utwory m.in.: z Europa Cantat International Festival, Cultural Capital of Europe 1997, Melina Merkouri Foundation, New Arts Generation Festival w Birmingham, Athens International Festival, Athens State Orchestra. Utwór Sleepwalking wykonany po raz pierwszy w prestiżowej londyńskiej Wigmore Hall, nominowany był do nagrody Sony Music Award.

Prowadzi liczne kursy mistrzowskie, kursy operowania językiem ciała i kursy psychologii wykonań na Trinity College of Music, a także w wielu konserwatoriach muzycznych w Grecji. W 2010 roku zaproszony został do jury pierwszego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sussex.