• Polski
  • English
15-23 października 2023

Francesca Carola

Francesca Carola rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku sześciu lat w klasie M. Graziella Bianchi. Następnie kontynuowała studia w Konserwatorium „G. Verdi” w Mediolanie u M. Leonardo Leonardi, które ukończyła z wyróżnieniem. Naukę kontynuowała biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy profesorów: Aldo Ciccolini, Franco Scala, Borysa Petrushansky, Leonel Morales, Marcella Crudelli, Dsevolod Dvorkin, Natalia Troull, Roberto Plano, Sergio Perticaroli, M. Vovka Ashkenazy, Leonid Margarius.

Już w wieku siedmiu lat brała udział w konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając ponad dwadzieścia nagród i wyróżnień. Działalność koncertową rozpoczęła w wieku lat 8, występując solowo i w zespołach kameralnych, otrzymując bardzo dobre recenzje publiczności i krytyki, doceniana szczególnie za temperament w grze, technikę i głębokość wyrazu.

 Występowała podczas licznych koncertów w wielu miastach Włoch, Europy i w Argentynie, m. in.: Teatro Marcello w Rzymie, Auditorium „Verdi”w Parmie, Auditorium RAI Palermo,Teatro dal Verme w Mediolanie, a także w Paryżu (Salle Cortot), Pradze, Genewie.

Francesca jest obecna również we włoskich mediach -gość programu”Pianista”, poświęcony najlepiej zapowiadającym się włoskim artystom. Występowała na żywo w Radio Classical wykonując utwory Scarlattiego i Prokofiewa. Jej koncerty były transmitowane przez Radio 3, Radio Watykańskie, TV 2000, TV Lombardia, Lodi Crema TV, RAI Sycylia. W 2015 roku, kontynuując zamiłowanie do muzyki Kalkbrennera,wydała album płytowy „Dzieła wszystkie” cz. 1, otrzymując wspaniałą recenzję w prestiżowym czasopiśmie muzycznym Classic Voice.

W jej repertuarze można znaleźć utwory fortepianowe od baroku po współczesność, ze szczególnym uwzględnieniem Schumanna, Liszta, Beethovena i Prokofiewa. Jest propagatorką muzyki Kalkbrennera, wykonuje także dzieła kompozytorów współczesnych: Francesco Marino, Igor Cognolato, Aloise Vecchiato, Walter Ferrato. Występuje często w duecie fortepianowym. Koncertowała jako solistka z orkiestrami takimi jak: Jupiter Orchestra, I Virtuosi Academics, Bacau Philharmonic Orchestra, Italian Philharmonic Orchestra, Toscanini Philharmonic Orchestra.

Oprócz działalności koncertowej pasjonuje ją pedagogika, którą zajmuje się od 18 roku życia. Znacząca ilość jej studentów była już laureatami konkursów pianistycznych we Włoszech. Była także producentem kilku muzycznych inscenizacji dla dzieci, takich jak „Piotruś i wilk” Prokofiewa i „Historia Babra” Poulenca na fortepian i narratora. Opracowała i opisała także własną metodę nauczania dzieci między 4 a 6 rokiem życia. Regularnie organizuje letnie kursy dla najmłodszych pianistów.