• Polski
  • English
15-23 października 2023

Sergio Marchegiani

W międzynarodowej prasie o Sergio Marchegianim pojawiają się następujące recenzje: „To była wybitna godzina muzyki fortepianowej? Ci, którzy nie mogli tego świadczyć powinni żałować. Możemy jedynie mieć nadzieję, na doświadczenie tego ponownie.? (Tölzer Kurier); „Triumf Marchegianphoto Marchegiani_maleiego w Berlinie” (La Stampa); „Sergio Marchegiani epatował niezwykłymi umiejętnościami i niebywałą dbałością wykonania.? (Berliner Morgenpost); „Marchegiani przenosi publiczność w jego własny, poetycki świat” (L’Est Républicain).

Od wielu lat Sergio Marchegiani prowadzi intensywną działalność koncertową w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji oraz Australii. Występował w najbardziej prestiżowych teatrach i salach koncertowych, takich jak: Stern Auditorium i Weill Recital Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Filharmonii i Konzerthaus w Berlinie, Złotej Sali w Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Laeiszhalle w Hamburgu, Rudolfinum i Sali Smetany w Pradze, Gasteig w Monachium, Suntory Hall w Tokio, Sala Sao Paulo w Brazylii, a także w Rzymie, Mediolanie, Barcelonie, Paryżu, Oslo, Sztokholmie, Moskwie, Petersburgu, Los Angeles, Filadelfii, Meksyku, Montevideo, Baku, Astanie, Seulu, Nanjing, Hong Kongu, Bangkoku, Singapurze, Adelajdzie itd.

Występował jako solista z Berliner Symphoniker, Narodową Orkiestrśą Symfoniczną w Budapeszcie, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Pradze, New York Symphonic Ensemble, Mexico State Symphony Orchestra, filharmoniach w Tajlandii, Turynie.

Pianista dokonał nagrań dla ważnych stacji radiowych i telewizyjnych: we Włoszech (RAI, Radio 3), Francji (Radio France, na żywo z Roque d’Anthéron), Czechach (Radio3, na żywo z Sali Dvořáka), Meksyku, Rosji, Niemczech, Hong Kongu.

?Marchegiani seems perfectly commune with Chopin he plays with rare mastery? (La Provence); ?Sergio Marchegiani and the spellbinding Nocturnes… Chopin Nocturnes were masterfully performed… his hands floats on the keyboard opening an out of time, oversized space? (La Marseillase).

W jego repertuarze znajdują się utwory od Bacha po muzykę współczesną, ale w ostatnim czasie artysta skupił się głównie na wykonawstwie muzyki Chopina, jego ulubionego kompozytora. Obecnie Sergio Marchegiani jest uznanym wykonawcą Chopina zarówno przez publiczność jak i krytyków na całym świecie: ?Marchegiani wydaje się doskonale rozumieć Chopina, gra z rzadko spotykaną maestrią. (La Provence); „Sergio Marchegiani i urzekające Nokturny… Nokturny Chopina zostały wykonane po mistrzowsku, jego dłonie wprost pływały po klawiaturze, zabierając słuchaczy w przestrzeń poza ziemskim wymiarem.? (La Marseillase). W 2010 roku pianista został zaproszony na Festiwal w Nohant w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Chopina. Podczas festiwalu występowali także wybitni soliści, tacy jak: Kissin, Ciccolini i Berezovsky. Po udanym debiucie, Marchegiani został ponownie zaproszony do Nohant w 2013 r.

W tym samym roku wytwórnia Amadeus opublikowała jego podwójny album z wszystkimi Nokturnami Chopina.

Sergio Marchegiani występuje także jako kameralista ze znanymi artystami takimi jak: Bruno Canino, Simonide Braconi, Moscow Soloists String Quartet czy Oistrakh String Quartet. Od dziesięciu lat współpracuje również z pianistą Marco Schiavo grając setki koncertów na całym świecie. Duet Schiavo-Marchegiani jest jednym z najbardziej dynamicznych i cenionych włoskich duetów fortepianowych; w 2014 roku wytwórnia fonograficzna Decca opublikowała ich płytę poświęconą muzyce Franza Schuberta. Nowa płyta CD z Tańcami węgierskimi Brahmsa ukaże się już wkrótce.

Sergio Marchegiani rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku lat 5, a z pierwszy, solowym recital wystąpił jako dziesięciolatek. Studiował u Giuseppe Binasco (ucznia mistrzów takich jak Arturo Benedetti Michelangeli i Alfred Cortot), Ilonka Deckers Küszler (wybitny węgierski pedagog fortepianu pochodzącyc bezpośrednio z lisztowskiej szkoły pianistycznej), polskiego pianisty Mariana Miki, Alexandra Lonquich i Bruno Canino.

Marchegiani wykłada w Konserwatorium w Trapani; niezwykle często udziela kursów mistrzowskich, wykładów, a także zasiada w jury konkursów pianistycznych we Włoszech i na całym świecie.

Więcej informacji dostępnych na: www.sergiomarchegiani.it