• Polski
  • English
15-23 października 2023

Mihajlo Zurkovic

zurkovic_maleMihajlo Zurkovic (1978) urodził się w Somborze w Serbii, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie. W wieku 14 lat otrzymał specjalne stypendium dla wybitnych młodych talentów, w ramach którego stał się studentem Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, w klasie Jokuthona Mihailovica, u którego studiował do czasu otrzymania tytułu magistra. Obecnie Zurkovic jest uczestnikiem studiów doktoranckich na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie, które realizuje pod okiem Jokuthona Mihailovica. Jest również zatrudniony na stanowisku docenta w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie.


Zdobył wiele nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, wśród których warto wymienić: Najlepsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Petar Konjovic” (Belgrad, 1995), I nagroda na Europejskim Konkursie Pianistycznym (Moncalieri – Włochy, 1995), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina (Nowy Sad, 1997), Finalista Konkursu Dinu Lipattiego (Bukareszt – Rumunia, 2002), I nagroda na Międzynarodowym Forum (Kijów – Ukraina, 2009).

Po raz pierwszy z recitalem solowym wystąpił w wieku 12 lat. Od tego czasu prezentował się ponad 300 razy podczas recitali, koncertów muzyki kameralnej oraz jako solista z orkiestrą. Jego podróże artystyczne zaprowadziły go do wielu krajów europejskich (Włochy, Francja, Rumunia, Węgry, Rosja, Niemcy, Hiszpania, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia), Japonii i USA.

W grudniu 2009 roku, wystąpił z debiutanckimi recitalami w prestiżowych salach Nowego Jorku: dwa koncerty w Sali Koncertowej Bechsteina oraz w Symphony Space. W marcu 2010 roku po raz pierwszy zaprezentował się w Rosji, grając w bardzo ważnych salach Petersburga, takich jak: Mała Sala Rimskiego-Korsakowa, Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium (w ramach festiwalu poświęconego Fryderykowi Chopinowi) oraz w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Petersburga – Zamku Szeremietiewo.

Dokonał nagrań dla Radia Swiss, Radia Vaticana, Radia i Telewizji Czarnogóry, MTV2 (węgierskiej telewizji narodowej) oraz telewizji serbskiej.

W 2009 Zurkovic nagrał płytę CD live wyprodukowaną przez „Laza Kostic? – Centrum Kultury w Somborze przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie. Na płycie znalazły się utwory Schuberta, Brahmsa, Skriabina i Chopina.

??Mihajlo Zurkovic zaprezentował niesamowite umiejętności pianistyczne – ogromny talent, bezwarunkową zdolność gry ekspresyjnej, wyrazistej, o klarownym dźwięku. Nie przesadzę stwierdzeniem, iż należy go traktować, jako jednego z największych artystów w świecie fortepianu??

Alessandro Samsa, recenzje muzyki klasycznej, 2014