• Polski
  • English
15-23 października 2023

Eric Lu

Eric Lu 118-letni pianista Eric Lu szybko buduje międzynarodową renomę jako młodego, niezwykle obiecującego pianisty, obdarzonego wyjątkową wrażliwością muzyczną.

Pochodzący z Bostonu (Massachusetts), Eric jest zwycięzcą 1. nagrody amerykańskiego Narodowego Konkursu Chopinowskiego w Miami z roku 2015, gdzie również otrzymał nagrodę najlepszego koncertu oraz IX Moskiewskiego Międzynarodowego Konkursiu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów. W październiku 2015 roku, w wieku 17 lat, Eric został laureatem 4. nagrody na 17. Międzynarodowym Konkursie Fryderyka Chopina w Warszawie, stając się jednym z najmłodszych laureatów w historii konkursu. Jego wcześniejsze, warte wspomnienia osiągnięcia to 1. nagrody na: XII Międzynarodowym Konkursie Ettlingen w Niemczech (2010), Minnesota International e-Piano Junior Competition (2013). Określony mianem muzyka o „wyjątkowej wrażliwości muzycznej” przez New York Classical Review. Po koncercie w Dusznikach-Zdrój Michael Moran w swojej recenzji napisał: ?Jego dźwięk był świetlisty, artykulacja czarująca i ekscytująca, a legato i bel canto niezwykle poruszające”.

Sezon 2015-16 Erica obejmował m.in. występy w Auditorio Nacional w Madrycie, Beijing Concert Hall, Seoul Arts Center, Tokyo Metropolitan Theatre, Osaka Symphony Hall, Sapporo, Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Nohant, Carnegie Hall w Nowym Jorku, 70. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdrój. Eric współpracował z takimi orkiestrami jak Filharmonia Narodowa, Minnesota Orchestra, Orquestra Clasica Santa Cecilia, New Jersey Symphony, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Rzeszowska, Cincinnati Chamber Orchestra, State Youth Orchestra of Armenia.

Eric Lu naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat sześciu pod okiem Dorothy Shi. Podczas kształcenia w New England Conservatory Preparatory School pracował z Aleksandrem Korsantia i A. Ramonem Riverą. W 2013 roku, Eric został studentem Curtis Institute of Music w Filadelfii, gdzie obecnie kształci się z profesorami Robertem McDonaldem i Jonathanem Bissem. Jest również uczniem Dang Thai Sona.