• Polski
  • English
15-23 października 2023

Pasquale Iannone

iannone_r

?Pamiętam Pasquale Iannone, gdy jeszcze jako bardzo młody pianista, usiadł do fortepianu w mojej klasie w Akademii w Biella, gdzie przybył na przesłuchanie. Zostałem natychmiast uderzony mocą jego dźwięku, który uzyskiwał bez żadnego wysiłku, spójnością jego muzycznej wypowiedzi, bezpośrednią, wolną od manieryzmu wątpliwej jakości. Oto człowiek, który zrobi karierę. Nie sądzę, żebym się mylił. Dziś P. Iannone jest zaliczany do pianistów, którzy „są w stanie” nie tylko grać i interpretować, ale także zmierzyć się z najtrudniejszymi partyturami w repertuarze pianisty-wirtuoza, utworami, które zniknęły na 15 lat z programów recitali fortepianowych.? /A. Ciccolini/

Tymi słowami Aldo Ciccolini opisał Pasquale Iannone, który nie zawiódł jego zaufania, dając w zamian oddanie, dokładność i entuzjazm, które zawsze cechowały jego sposób gry. Odniósł wiele sukcesów podczas konkursów międzynarodowych takich jak ?Casella” w Neapolu, The „Gina Bachauer” w Salt Lake City, „Nowy Orlean” (USA), ?The Web Concert Hall International Competition” (USA).

Występował jako solista podczas recitali oraz z orkiestrą we Włoszech, USA, Japonii, Niemczech, Rumunii, Hiszpanii, Belgii, Turcji, RPA, Francji, Korei Południowej, Anglii, Szkocji, Wenezueli, Meksyku, w najważniejszych salach koncertowych, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Sala „Verdi” w Mediolanie, Kumho recital Hall w Seulu. Pasquale Iannone jest pianistą i pedagogiem o międzynarodowej sławie. Jako nauczyciel poprowadził wielu swoich uczniów do zdobywania nagród na największych międzynarodowych konkursach.

Dzięki jego nagraniom i koncertom, takim jak Koncert op.59 M. Moszkowskiego i IV koncert X. Scharwenki, oprócz utworów typowego repertuaru pianistycznego, został zaliczony do grona najlepszych włoskich pianistów, docenianych za granicą.

W ostatnich latach Pasquale Iannone grał zarówno solo i z orkiestrą we Włoszech, Rumunii, Japonii, Francji, USA, Niemczech; z powodzeniem zadebiutował w Turcji (Stambuł) z Wiener Kammersymphonie oraz w Meksyku z Orquesta Sinfonica del Estado de México. Ponadto, w czerwcu 2014 roku został powołany do jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Artystów im. Giny Bachauer (Salt Lake City – Utah – USA).

W ostatnim czasie odbył tournee po Chinach, grał Koncert Soirée N. Roty w Budapeszcie z MAV Symphony Orchestra, zadebiutował w Bułgarii wykonując V Koncert Beethovena, grał w Ankarze z Baskent Chamber Orchestra, ponownie wystąpił w Sali ?Verdi” w Mediolanie oraz zadebiutował w Gasteig w Monachium (Carl Orff Saal) z Koncertem Mozarta A-dur KV 414.