• Polski
  • English
15-23 października 2023

Jian Liu

Jian Liu - photo 2Jian Liu jest rozchwytywanym w świecie pianistą – solistą, kameralistą oraz pedagogiem, pochodzenia chińskiego. Występował w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Dzięki swojemu kunsztowi muzycznemu prezentował się w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, w tym Carnegie Hall, Steinway Hall w Nowym Jorku, Rose Hall w Lincoln Center, Sprague Hall i Woolsey Hall na Uniwersytecie Yale oraz w Paul Hall w Julliard School of Music, a jako solista z orkiestrami m.in. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej Ukrainy, Phoenix, Christchurch oraz Yale Philharmonia.

Jian jest również laureatem konkursów międzynarodowych im. Horowitza (Ukraina) i Missouri Southern (USA), występował podczas festiwali w Auckland (Nowa Zelandia), Idyllwild (USA), Pekinie (Chiny), Lozannie (Szwajcaria). Występy pianisty były transmitowane przez różne stacje telewizyjne i radiowe, w tym Radio KPHO oraz telewizja CCTV (Chiny), a także w Szwajcarii -Radio Romande i Radio Nowa Zelandia.

Wielką pasją Jiana jest muzyka kameralna, jest założycielem Te Koki Trio, które pojawiło się na estradach koncertowych w Singapurze, Australii i Nowej Zelandii. Jian występował także gościnnie jako pianista z muzykami światowej sławy, w tym wiolonczelistą Jian Wang, klarnecistą David Shifrin, flecistą Ransom Wilson, Bostońską Orkiestrą Symfoniczną, wiolonczelistą Alexandre Lecarme, skrzypkiem Sarita Kwok oraz pianistami Boris Berman i Maria Jo?o Pires.

Oprócz pasji koncertowania Jian jest równie oddany edukacji muzycznej. Przez cztery lata był asystentem w Yale School of Music, a obecnie jest kierownikiem katedry fortepianu w Te Koki School of Music w Wellington, w Nowej Zelandii, a także honorowym profesorem fortepianu na Uniwersytecie w Qingdao w Chinach. Prowadził kursy mistrzowskie i wykłady m. in. w Centralnym Konserwatorium Muzycznym (Chiny), Wellesley College i East Carolina University (USA), Konserwatorium Muzycznym Yong Siew Toh (Singapur) i Sydney Conservatorium. Jian kształcił się przez sześć lat u Jin Zhang z Centralnego Konserwatorium w Pekinie, a następnie przez osiem lat u Caio Pagano w Arizona State University. Jest doktorem sztuk muzycznych.