• Polski
  • English
15-23 października 2023

Carles & Sofia

Carles & Sofia 2

Artyści Steinwaya Carles Lama i Sofia Cabruja stanowią wzór talentu w świecie muzyki klasycznej i są jednym z najbardziej znanych duetów fortepianowych w Europie.

Uznani zarówno przez publiczność, jak i krytyków, za ich niezwykłą zdolność wzruszania słuchaczy do łez. Duet wykazuje również spektakularną synchronizację i bardzo rzadkie wzajemne zrozumienie. Carles i Sofiia zdobyli uznanie krytyków również za błyskotliwą technikę, pasję, niezrównaną jakość dźwięku oraz wielką elegancję.

Dzięki dogłębnej znajomości wszystkich gatunków muzycznych, Carles i Sofia opracowali unikalny styl interpretacji repertuaru na cztery ręce. Duet charakteryzuje się szeroką paletą barw orkiestrowych, które wydobywają z instrumentu, naturalnym frazowaniem, imponująco śpiewnym dźwiękiem oraz doskonałym wyczuciem harmonii.

Począwszy od 1987 roku, kiedy Carles i Sofia zaczęli razem grać, ich międzynarodowa kariera zaprowadziła ich do wielu prestiżowych miejsc takich jak: Carnegie Hall (Nowy Jork), Kolarac Memorial Hall (Belgrad) lub Teatro Solís (Montevideo). Regularnie  występują w najważniejszych miastach świata, takich jak Paryż, Londyn, Madryt, Bruksela, Rzym, Barcelona, Mediolan, Praga, Belgrad, Tokio, Kuala Lumpur, Szanghaj, Petersburg, Moskwa czy Buenos Aires z recitalami na cztery ręce lub z towarzyszeniem orkiestr w tym London City Chamber Orchestra, Orquestra Sinf?nica de Sao Paulo, Orchestre de Chambre du Namurois, Tokio Chamber Orchestra, Malaysia Philarmonic Orchestra i Hermitage State Orchestra.

Urodzeni w Gironie (Katalonia, Hiszpania) od najmłodszych lat wykazywali się wyjątkowym talentem. Po ukończeniu Konserwatorium w Barcelonie, kontynuowali wykształcenie muzyczne najpierw w Ecole Normale w Paryżu, a następnie w Hartt School of Music (University of Hartford, USA). Największą rolę w kształtowaniu duetu odegrali Nina Svetlanova, rosyjska pianistka oraz Luiz de Moura Castro, pianista z Brazylii.

Ich repertuar począwszy od Bacha aż po utwory XXI wieku zawiera wszystkie najważniejsze kompozycje na cztery ręce, wraz z najbardziej błyskotliwymi i wymagającymi transkrypcjami orkiestrowymi. Pozostają w zażyłych relacjach z wieloma współcześnie żyjącymi kompozytorami, wśród których warto wymienić Johna Carmichael’a czy Daniela Basomba, którzy po wysłuchaniu duetu specjalnie dla nich stworzyli nowe kompozycje.

Carles i Sofia są wybitnymi artystami wytwórni fonograficznej KNS-classical z dyskografią zawierającą Fantazję f-moll Schuberta, Walce op. 39 Brahmsa, Suitę op. 11 Rachmaninowa czy komplet utworów na cztery ręce napisanych przez australijskiego kompozytora Johna Carmichael?a.
Carles i Sofia są również zaangażowani w różnorodne działania ukierunkowane na promowanie i rozpowszechnianie muzyki klasycznej oraz artystów. Założyli i rozwinęli wiele festiwali i cykli koncertów, angażując w swoje projekty również telewizję.

W ramach kultywowania swojego zamiłowania do edukacji są zapraszani do prowadzenia kursów mistrzowskich i wykładów w wielu krajach Europy i Azji, w tym Włoch, Grecji, Niemiec, Francji, Chin, Japonii i Singapuru.

Carles i Sofia byli zawsze zaangażowani w działania społeczne. W 2001 roku Jej Królewska Wysokość Margarita de Borbón w uznaniu ich humanitarnych zasług przyznała im honorowe wyróżnienie UNICEF.
W 2012 roku stworzyli własne inicjatywy kulturalne: Concerts4Good, Music on a Mission.