• Polski
  • English
15-23 października 2023

Martin Kasik

Martin Kasik

Martin Kasík (ur. 1976) uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych czeskich. Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając tylko 4 lata. Studiował pod kierunkiem prof. Moniki Tugendliebovej w Konserwatorium im. L. Janáčka w Ostrawie oraz równolegle pod kierynkiem prof. Ivana Klánský?ego na Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

Laureat licznych krajowych i międzynarodowych konkursów i prestiżowych nagród, m.in.: Międzynarodowy Konkurs Muzyczny „Praska Wiosna? (1998), New York Young Concert Artists Competition (1999), Davidoff Prix (2000, nagroda przyznawana najlepszemu czeskiemu muzykowi klasycznemu, który nie przekroczył 28. roku życia), Harmonie Magazine Award dla najlepszego młodego artysty (2002).

Kasík występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie, tj.: Berlin Philharmonic Hall, Wigmore Hall, Tonhalle w Zurychu, Gewandhaus Leipzig, Concertgebouw w Amsterdamie, Rotterdam´s De Doelen, Finlandia Hall w Helsinkach, the Auditorio de Barcelona, Carnegie Hall´s Weill Recital Hall, Alice Tully Hall and Avery Fisher Hall, the Kennedy Center w Washington, D.C., Tokyo´s Suntory Hall, Victoria Concert Hall w Singapurze.

Koncertował jako solista z Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Tonhalle-Orchester Zurich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Helsinki Philharmonic Orchestra i in. Regularnie współpracuje z Czeską Orkiestrą Symfoniczną i Praską Orkiestrą Symfoniczną, z którą występował podczas tournée po Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Od 2008 roku Martin Kasík pełni funkcję Prezesa Festiwalu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach. W 2009 rozpoczął pracę w Praskim Konserwatorium Muzycznym jako profesor fortepianu. Na jego dorobek dyskograficzny składa się 10 płyt CD nagranych dla wytwórni Supraphon i Arco Diva.

?Gra Pana Kasíka charakteryzuje się niezwykłą techniką, płynnością, głębokim wyczuciem barwy i inteligencją.?
The New York Times (14 lutego 2000)

„Oszałamiający! Wspaniały od pierwszego do ostatniego taktu… Interpretacji II Sonaty Rachmaninowa jest jak wybuch gorącej lawy… Jego wykonanie Kreisleriana jest równe Horowitzowi i Argerich …”
Repertoire (styczeń 2000)

„…niesamowite tour de force. Niewiele ponad 30-letni Martin Kasík ma już na swoim koncie mnóstwo nagród, a nie może być żadnych wątpliwości, wiele innych czeka na niego w przyszłości, ze względu na jego niesamowity talent! Oto nazwisko do zapamiętania! ”
All Arts Review (kwiecień 2006)

„…eleganckie frazowanie, uderzenie i dźwięk przypominają najwspanialszych wirtuozów klawiatury, jak Artur Rubinstein i rodaka Kasíka, Rudolf Firkusny ? pierwszego mistrza Koncertu fortepianowego Dvořáka.”
The Republican (listopad 2010)