• Polski
  • English
15-23 października 2023

Sławomir Zubrzycki

Sławomir ZubrzyckiPianista i kompozytor urodzony w Krakowie. W 1988 ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie muzyki współczesnej prof. Adama Kaczyńskiego. W latach 1990-91 był stypendystą Fundacji Fulbrighta i studiował grę na fortepianie w The Boston Conservatory of Music w Stanach Zjednoczonych, pod kierunkiem Janice Weber. Uczył się również u Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza, Michaela Lewina, Jerome Lowenthala i Johanna Sonnleitnera (klawesyn).

W 1987 został laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Słąwomir Zubrzycki koncertował jako solista (m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Capellą Cracoviensis, Toruńską Orkiestrą Kameralną, Imperial College London Sinfonietta) oraz jako kameralista z Kwartetem Olgi Szwajgier, którego jest członkiem, a także z Gwendolin Bradley, Jadwigą Gadulanką, Andrzejem Hiolskim i Jeffreyem Nadelem w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie. Nagrywał m.in. dla Polskich Nagrań, TVP, Polskiego Radia. Brał udział w wielu festiwalach, m.in. Poznańskiej Wiośnie Muzycznej Dniach Muzyki Kompozytorów Krakowskich, festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, Audio-Art w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Konfrontacjach Chopinowskich w Antoninie, Fest der Kontinente w Berlinie, Visiting Artist Series w Berklee College of Music, Kolory Polski, Turning Sounds w Kolonii i Warszawie oraz na festiwalu w Edynburgu.

Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Był wykładowcą Letniej Akademii Muzyki Współczesnej – Avantgarde Tirol w Austrii. Występował również z recitalami klawikordowymi.

W roku 1994 zbudował kopię klawikordu Johanna Sielbermana z 1775 r. a w 2009 rozpoczął pracę nad rekonstrukcją fortepianu smyczkowego (niem. Geigenwerk, Bogenklavier, wł. viola organista); instrumentu prawie zupełnie zapomnianego, którego historia liczy ponad 500 lat.