• Polski
  • English
15-23 października 2023

Mariola Cieniawa

Mariola CieniawaUkończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof.Tadeusza Żmudzińskiego. Doskonaliła umiejętności pod kierunkiem prof.Andrzeja Jasińskiego w Podyplomowym Studium Pianistyki Akademii Muzycznej w Warszawie, a następnie u prof.Karl-Heinza Kammerlinga w Klasie Solistycznej Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze.

Jest laureatką wielu nagród: I nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na I Ogólnopolskim Konkursie im.K.Szymanowskiego w Łodzi(1983), Nagrody ?Estrady Młodych? XVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1984), dwukrotną stypendystką-laureatką Ogólnopolskich Konkursów Towarzystwa im.F.Chopina w Warszawie (1983,1984).

W roku 1989 Mariola Cieniawa otrzymała Nagrodę Specjalną Jury III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Palm Beach na Florydzie (USA), a w 1990 roku została laureatką II Nagrody V Międzynarodowego Konkursu im.F.Chopina w Palmie na Majorce. Zajęła też III miejsce na Konkursie Chopinowskim w Kolonii (1991).

Jako solistka brała udział w wielu znaczących polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych m.in.: Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich (w Neapolu,Mariańskich Łazniach i Dusznikach) , Międzynarodowym Festiwalu ?Settembre Musica? w Turynie, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Phenianie, Międzynarodowym ?Maratonie Pianistycznym? Madryt-Bilbao.

Prowadzi bogatą działalność koncertową w zakresie muzyki kameralnej , współpracując z najlepszymi polskimi wykonawcami.

W swojej dotychczasowej karierze artystycznej koncertowała w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, ZSRR, Korei Płn., USA, Czechach, Japonii, na Węgrzech oraz we Włoszech.

Jako solistka i kameralistka dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla ?Polskich Nagrań?. W swoim dorobku fonograficznym posiada nagrania kilku płyt : solowej płyty ?Danza Iberica? z muzyką kompozytorów hiszpańskich (wydawnictwo ?Castello?), CD z nagraniem Triów fortepianowych Mendelssohna i Szostakowicza (z udziałem Kai Danczowskiej -skrzypce i Doroty Imiełowskiej ? wiolonczela) wydanej przez CD Accord oraz dwie płyty CD z muzyką współczesną nagrane z wiolonczelistką Dorotą Imiełowską (Koch Classics). Dokonała również rejestracji na płytę utworów K.Pendereckiego: I i II Sonaty skrzypcowej oraz Miniatur na skrzypce i fortepian wraz ze skrzypkiem Robertem Kabarą oraz Sekstetu tegoż kompozytora.

W roku 1994 Mariola Cieniawa zainicjowała Mistrzowskie Kursy Pianistyczne Kevina Kennera w Krynicy (1994-2001) . Była ich dyrektorem artystycznym i wykładowcą .

Wielokrotnie zasiadała jako juror ogólnopolskich konkursów pianistycznych oraz juror II Egipskiego Konkursu Chopinowskiego w Kairze.

Od 2002 roku jest Dyrektorem Artystycznym Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy.

Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie.