• Polski
  • English
15-23 października 2023

Lutosławski Piano Duo

Lutosławski Piano DuoZespół specjalizujący się w grze na dwa fortepiany i na cztery ręce rozpoczął swą muzyczną działalność na kursach mistrzowskich pod opieką wybitnych duetów fortepianowych ? Brachy Eden i Alexandra Tamira (Izrael) oraz Hansa-Petera i Volkera Stenzl (Niemcy).

Muzycy są absolwentami Akademii im. F. Chopina (dyplom z kameralistyki w klasie prof. Krystyny Borucińskiej i prof. Jerzego Marchwińskiego), a także podyplomowych studiów mistrzowskich w zakresie duetu fortepianowego, ukończonych z najwyższą lokatą w Hochschule fur Musik und Theater w Rostocku.

Możliwość stałego rozwoju artystycznego w jednym zespole zaowocowała niezwykłym zgraniem pianistów, a także bogatym, stale rozszerzanym repertuarem obejmującym w chwili obecnej około stu utworów.

Muzycy zdobyli kilkanaście nagród na międzynarodowych konkursach w Grecji, Polsce, Włoszech, Czechach i na Litwie, są wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury oraz Fundacji Kultury, laureatami nagród fonograficznych ?Fryderyk? i ?Folkowy Fonogram Roku? oraz kulturalnych nagród marszałkowskich.

Koncertowali w większości krajów europejskich, w Ameryce Północnej i Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, występując w takich salach jak: Carnegie Hall, Filharmonia Narodowa, Izumi Hall (Osaka), Filharmonia Berlińska, Studio im. W. Lutosławskiego, Chicago Symphony Center, Sala Centralnego Konserwatorium w Pekinie. Prowadzą także kursy mistrzowskie z zakresu duetu fortepianowego.

Lutosławski Piano Duo zyskuje przychylne głosy ze strony krytyków i publiczności, czego potwierdzeniem są zaproszenia na prestiżowe festiwale, m.in. Festiwal Polskiego Radia, Kwartesencja, Warszawska Jesień, ?Łańcuch?, Musica Polonica Nova, Festiwal Pianistyki Polskiej, Two Moors Festival (Wlk.Brytania), Londrina Festival (Brazylia), Nova-Polska (Francja), Scelsi Festival (Włochy), Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Spring Festival (Izrael), regularnie goszczą na festiwalach duetów fortepianowych, m.in. w Mołdawii, na Litwie i Białorusi.

Najbliższe plany zespołu już w tej chwili obejmują kilkadziesiąt koncertów, w tym premierę nowego koncertu na cztery ręce W. Z. Zycha na Festiwalu Wratislavia Cantans oraz pracę nad nowymi płytami z muzyka romantyczną i klasyką XX wieku.