• Polski
  • English
15-23 października 2023

Gábor Farkas

Gábor FarkasGábor Farkas (ur. 1981) rozpoczął naukę muzyki w wieku 5 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, gdzie uzyskał również tytuł doktorski z zakresu pianistyki i metodyki. Na studiach magisterskich jego nauczycielami byli Sándor Falvai i Attila Némethy, a w czasie studiów doktoranckich Zoltán Kocsis i Tamás Vásáry. Następnie studiował w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como we Włoszech pod kierunkiem Williama Granta Naboré?a.

Jego talent doceniany jest na całym świecie. W roku 2009 wygrał 6. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Liszta w Weimarze, zdobył tam również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Haydna. W roku 2003 zwyciężył w Konkursie Pianistycznym Węgierskiego Radia, a w roku 2001 był laureatem trzeciej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Budapeszcie. W maju 2009 roku otrzymał nagrodę ?Gundel Art Prize?, a w listopadzie 2009 roku nagrodę ?Prima Junior?. W marcu 2008 roku uzyskał specjalną państwową nagrodę ?Dla najlepszego młodego artysty roku?. W roku 2012 otrzymał największe państwowe muzyczne wyróżnienie na Węgrzech, ?Nagrodę im. F. Liszta?.

Swymi podnoszącymi na duchu wykonaniami oczarował publiczność w Europie i na świecie. Występował w znaczących salach koncertowych Węgier, Austrii, Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Anglii, Szwajcarii, Hiszpanii, Kanady, Wietnamu, Korei Południowej, Japonii i Chin. Brał udział w prestiżowych międzynarodowych festiwalach takich, jak: Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Międzynarodowe Forum Pianistyczne w Berlinie, Pélerinages Festival w Weimarze, Schumann Festival w Zwickau, Musicathlon Festival w Pekinie, Letni Festiwal w Dorset (Anglia) i Festiwal Ferenca Liszta na zamku Gödöllö na Węgrzech. W styczniu 2011 roku wystąpił w Pałacu Sztuki jako solista razem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zoltána Kocsisa na koncercie będącym oficjalną inauguracją Roku Lisztowskiego 2011. Natomiast w roku 2010 jako solista zamykał koncertem wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia Rok Chopinowski 2010. W swojej dotychczasowej karierze współpracował ze światowej klasy dyrygentami: Ádámem Fischerem, Tamásem Vásárym, Olli Mustonenem, Philippem Benderem i Georgiem Tchitchinadze.

Gábor Farkas uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Malcolma Bilsona, Dmitry Bashkirova, Fou T?songa, Arie Vardiego, Ferenca Radosa, Pétera Frankla, Rolfa Dietera Arensa, Johna Perry?ego, Brigitte Engerer i Williama Granta Naboré?a. W ubiegłych latach Gábor Farkas otrzymał stypendia: ?Pro Europe?, ?Annie Fischer? i ?Ferenca Liszta? w Budapeszcie. W roku 2001 zdobył stypendium Europejskiej Fundacji Kultury w Strasburgu. Jego debiutancka płyta zatytułowana Wieczór z Lisztem, a wydana przez Warner Music w listopadzie 2008 roku, zdobyła prestiżowe Grand Prix przyznawane przez Międzynarodowe Towarzystwo Lisztowskie za najlepsze nagranie muzyki Liszta w roku 2009. Drugim albumem, wydanym również przez Warner Music w lipcu 2011, było nagranie koncertu inaugurującego Rok Lisztowski 2011, w czasie którego występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zoltána Kocsisa. Nagranie to zostało uznane na Węgrzech za wzorcowe nagranie Roku Lisztowskiego.