• Polski
  • English
15-23 października 2023

Alessandro Marangoni

Alessandro Marangoni?Alessandro Marangoni gra z iskrzącą się żywiołowością? Bryce Morrison, Gramophone

?Alessandro Marangoni ? rozkosz dla uszu? Jeremy Siepmann, BBC

Alessandro Marangoni, zdobywca licznych krajowych i międzynarodowych trofeów, uczestniczy w wielu ważnych wydarzeniach muzycznych w Europie i Ameryce, zarówno jako solista, jak i kameralista. Ostatnio występował w Rzymie (Accademia di Santa Cecilia), Mediolanie (La Scala), Wenecji (Teatro La Fenice), Florencji (Accademia della Crusca), Lucce (Associazione Musicale Lucchese), Ischii (Fundacja Waltona), Asyżu (Cittadella), Trieście (Teatro Verdi), oraz na koncertach i festiwalach: Engadiner Internationale Kammermusik-Festspiele, Rossini Opera Festival w Pesaro, Sagra Musicale Umbra, we Włoskim Instytucie Kultury w Londynie, Teatro Dal Verme w Mediolanie, w Toronto w Kanadzie, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Chile, Kolumbii, Chorwacji.

Jako kameralista współpracował z najwybitniejszymi włoskimi artystami i zespołami: m.in. Mario Ancillottim, Vittorio Ceccantim, Aldo Ceccato, Valentiną Cortese, Filippo Crivellim, Quirino Principem, Mileną Vukotic, Carlo Zardo i Nuovo Quartetto Italiano. Niedawno dużym uznaniem krytyków i publiczności cieszyły się jego występy w Hiszpanii z orkiestrami Filharmonii w Maladze i Granadzie, a także w Bratysławie z Orkiestrą Filharmonii Słowackiej, pod batutą wybitnego włoskiego dyrygenta Aldo Ceccato. Koncertował z wieloma innymi orkiestrami, m. in. Orkiestrą Filharmonii Europejskiej, czy Mozarteum Kammerorchester.

W grudniu 2007 roku Alessandro Marangoni wystąpił wraz Danielem Barenboimem w mediolańskiej La Scali na koncercie w hołdzie wielkiemu włoskiemu dyrygentowi Victorowi de Sabata.

Alessandro Marangoni urodził się w 1979 roku. Studiował grę na fortepianie w klasie Marca Vincenziego, którą ukończył z wyróżnieniem. Następnie kontynuował studia w Scuola di Musica di Fiesole pod opieką Marii Tipo. Poza studiami muzycznymi, z wyróżnieniem ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie w Pawii, gdzie obronił pracę o filozofii muzyki Fernando Liuzziego. Był również wyróżniającym się studentem w Almo Collegio Borromeo, jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół europejskich.

Alessandro Marangoni rozpoczął współpracę artystyczną z włoską aktorką Valentiną Cortese. Akompaniuje renomowanemu zespołowi Trio Albatros Ensemble, którego występy są entuzjastycznie przyjmowane na całym świecie. Specjalnie dla zespołu swoje utwory napisali kompozytorzy B. Bettinelli, L. Chailly, G. Gaslini, F. E. Scogna, I. Fedele, A. Solbiati. Alessandro nagrał płytę (La Bottega Discantica) z utworami fortepianowymi autorstwa Victora de Sabaty, w czterdziestą rocznicę jego śmierci. Nagrał również płytę z muzyką kameralną Nino Roty oraz płytę poświęconą Bohuslavowi Martinu dla firmy Stradivarius. Obecnie pracuje nad nagraniem wszystkich utworów fortepianowych Rossiniego Pech?s de vieillesse (16 CD), Clementiego Gradus ad Parnassum (4 CD) oraz koncertów fortepianowych Castelnuovo-Tedesco razem z Orkiestrą Symfoniczną z Malmö pod dyrekcją Andrew Mogrelii dla firmy Naxos. W roku 2007 zdobył prestiżową Międzynarodową Nagrodę Muzyczną ?Amici di Milano?. Alessandro Marangoni uczy gry na fortepianie we włoskich konserwatoriach oraz prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Ameryce Południowej. Razem z Pierpaolo Venierem przygotowują projekt Chromooncert?.