• Polski
  • English
15-23 października 2023

Leonora Armellini

Leonora ArmelliniLeonora Armellini jest laureatką nagrody im. Janiny Nawrockiej przyznawanej podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010), dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością.

Od szóstego roku życia zdobywała laury na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach. W wieku 13 lat została laureatką I Nagrody w „Premio Venezia” (Wenecja, Włochy), cieszącej się wielkim uznaniem publiczności i krytyki. Nagroda ta była początkiem jej koncertowej kariery. Zdobyła również I Nagrodę na „C. Togni International Piano Competition” w Brescii w sekcji fortepianu i orkiestry (2009).

W swoim dorobku artystycznym ma już ponad 250 występów publicznych w ważnych salach koncertowych oraz teatrach koncertując jako solistka oraz kameralistka, m.in. wraz z orkiestrą na terenie Włoch (Parco della Musica – Rzym, Teatro La Fenice – Wenecja, Teatro Regio – Turyn, Teatro Donizetti – Bergamo, Teatro Nuovo Giovanni da Udine i in.), w Paryżu (Salle Cortot), Warszawie (Teatr Narodowy), Nowym Jorku (Carnegie Hall Weill Recital Hall), Londynie, Wiedniu, Pradze, New Delhi, Tunisie. Współpracowała z wieloma włoskimi oraz zagranicznymi orkiestrami, jak również ze znanymi dyrygentami (Alexander Rabinovich-Barakowsky, Claudio Scimone, Zoltan Pesko, Anton Nanut, Damian Iorio, Daniele Giorgi, Giordano Bellincampi, Christopher Franklin, Corrado Rovaris, Massimiliano Caldi, Raffaele Napoli, Emilian Madey), wykonując koncerty fortepianowe Haydna, Mozarta, Mendelssohna, Chopina, Schumanna, Klary Schumann, Gershwina, Prokofieva. Fascynuje się muzyką kameralną grając w duetach fortepianowych, ze skrzypkami, wiolonczelistami oraz kwintetami smyczkowymi. Współpracuje z takimi artystami jak: Lilya Zilberstein, Jeffrey Swann, Giovanni Angeleri, Sonig Tchakerian.

W roku 2007 nagrała II Koncert fortepianowy oraz Andante spianato i Wielki Polonez na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina, a w 2008 roku Koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusza Mozarta KV 595 dla wytwórni „Velut Luna”. Wiele jej koncertów i wywiadów było transmitowanych przez włoską telewizję i radio, a jej koncert w Quirinale Palace w Rzymie (Styczeń 2009) był transmitowany przez stacjię RAI Radio 3.

Wśród nadchodzących występów Armellini znajdują się takie wydarzenia jak: recital na „Martha Argerich Project” w Lugano wraz ze skrzypaczką Lucią Hall (czerwiec 2011), recital fortepianowy w Rzymie zorganizowany przez Polska Ambasadę z okazji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (lipiec 2011), koncert na „Festival Dino Ciani” w Cortina d’Ampezzo (Włochy) – I Koncert fortepianowy Ferenca Liszta (lipiec 2011), recital dla Towarzystwa Chopinowskiego w Great Hall w Konserwatorium w Genewie (październik 2011) oraz występ w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie – I Koncertem fortepianowy Fryderyka Chopina (maj 2012).

Urodzona w Padwie (Włochy) w 25 czerwca 1992, Armellini rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku lat 4 u Laury Palmieri. W wieku 12 lat ukończyła Konserwatorium z tytułem summa cum laude.

Studiowała u prof. Sergio Perticaroliego w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, gdzie ukończyła studia z wyróżnieniem w 2009 roku. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u prof. Lilya Zilberstein oraz w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu . Obecnie studiuje u Williama Granta Nabore, uczestniczy w jego „Master in Piano Performance ” w Konserwatorium w Lugano (Szwajcaria). Równocześnie jest studentką w Konserwatorium w Padwie.