• Polski
  • English
15-23 października 2023

Balázs Réti

Balázs RétiUrodzony w Budapeszcie w 1974 roku. Od roku 1999 jest nauczycielem gry na fortepianie w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Od 2007 roku prowadzi również klasę fortepianu na Uniwersytecie w Miszkolcu (Bartók Béla Institute of Music), a od 2008 roku jest tam kierownikiem Katedry Fortepianu.

Wykształcenie zdobył w Liceum Muzycznym im. Béli Bartóka (pod kierunkiem Gabora Eckhardta), a następnie w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie (u prof. György Nadora). W 2007 roku zdobył tytuł doktora nauk wyzwolonych. W latach 1993-1998 uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pianistów: Lev Naumova, Claude Francka, András Schiffa oraz Dmitrija Bashkirova.

Wielokrotnie występował za granicą, m.in. we Francji, Czechach, Niemczech, Irlandii, Holandii, Ukrainie, Polsce, Finlandii, Estonii, Rosji, Rumunii, USA, Meksyku, Peru, Chile, Indonezji. Koncertował m.in. z RTE Orchestra w Dublinie, Orquesta Filarmónica de Jalisco w Meksyku, Nusantara Symphony Orchestra w Dżakarcie, Camerata Universidad Andrés Bello w Santiago de Chile oraz z rodzimymi: Bartók Consevatory Orchestra i Danubia Symphony Orchestra.

Jest laureatem: I Nagrody na „European Prize” Youth Music Competition w Dublinie, (Irlandia, 1996); III Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za wykonanie obowiązkowe utworu współczesnego na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym w Scheveningen (Holandia, 1997); Medalu na Bordeaux International Festival of Young Soloists (Francja, 1998) oraz III Nagrody na Johannes Brahms International Piano Competition (Austria, 1998).