• Polski
  • English
15-23 października 2023

Sofya Gulyak

Sofya GulyakWe wrześniu 2009 roku Sofya Gulyak otrzymała I Nagrodę oraz Złoty Medal na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds i została pierwszą kobietą w historii Konkursu, która otrzymała takie wyróżnienie.

Na życiorys Sofyi Gulyak składa się wiele nagród na prestiżowych konkursach pianistycznych: I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym William Kapell w USA, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Maj Lind w Helsinkach, Konkursie Pianistycznym Tivoli w Kopenhadze, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Gyeongnam w Korei Południowej, Konkursie Pianistycznym w San Marino, II Nagroda (I Nagrody nie przyznano) w Konkursie Busoniego we Włoszech oraz III Nagroda na Konkursie Pianistycznym Marguerite Long w Paryżu.

Sofya Gulyak urodziła się w Kazaniu (Rosja), gdzie uczęszczała do szkoły muzycznej a następnie do stanowego konserwatorium do klasy profesor Elfiyy Burnashevy. Ukończyła również z wyróżnieniem „Ecole Normale de music de Paris Alfred Cortot”. Kontynuowała swoją edukację w Accademia Pianistica Internazionale „Incontri col Maestro” (Imola, Włochy) u Borisa Petrushansky’ego oraz w Royal College of Music u Vanessy Latarche.

Występuje z recitalami i koncertami na całym świecie: w Rosji, Polsce, Francji, Włoszech, Niemczech, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Portugalii, Szwajcarii, Maroko, Grecji, Korei Południowej. Sofya Gulyak występowała m. in. w: Sala Verdi w Mediolanie, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wielkiej Sali Koncertowej w Moskiewskim Konserwatorium, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus w Lipsku, Sala Bossi w Bolonii, Finlandia Hall w Helsinkach, Bridgewater Hall w Manchesterze, Leeds Town Hall, Salle Moliere w Lyonie, Walt Disney Hall w Los Angeles, King Theatre w Rabacie, Kursaal w Bernie, Tivoli Koncertsalen w Kopenhadze.

Jako solistka Sofya Gulyak występowała wraz z Finnish Radio Symphony Orchestra, Saint-Petersburg Philharmonic, Rio-de-Janeiro Symphony, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Halle Symphony Orchestra, Bucharest Philharmonic, Oulu Philharmonic, Helsinki Philharmonic, Morocco Orchestra, Copenhagen Symphony, Orchestre National de France, Baltimore Symphony.

Brała udział w licznych festiwalach, m. in.: Klavier Ruhr Festival, Festival du Sceaux, Festival d’Annecy, International Keyboard Festival w Nowym Yorku, Liszt Festival w Villa d’Este, Nordlys Festival w Norwegii, Ravello Festival, Sorrento Music Festival.

Została uhonorowana stypendium Rostropovich-Vishnevskaya Foundation oraz Stypendium Prezydenta Rosji. Była również członkiem jury na międzynarodowych konkursach pianistycznych we Włoszech, Serbii i Grecji.

Jej występy były transmitowane przez radio i telewizję w wielu krajach: Rosji, Polsce, Francji, Włoszech, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Finlandii czy Wielkiej Brytanii.

Najbliższe plany solistki obejmują występy z London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony, Stavanger Symphony, Philippines Philharmonic, Royal Philharmonic Orchestra, London Chamber Orchestra, tournée koncertowe z Halle Orchestra, tournée po Azji, recitale w Tivoli Koncertsalen w Kopenhadze, Kennedy Center w Waszyngtonie, Herculessaal w Monachium oraz na Harrogate Festival, Festiwalu Busoniego i na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.