• Polski
  • English
15-23 października 2023

Nimrod David Pfeffer

Nimrod David PfefferIzraelski pianista Nimrod David Pfeffer, licznie nagradzany za interpretacje repertuaru romantycznego w szczególności muzyki Chopina, w wieku niespełna 20 lat zdobył uznanie jako jeden z najwybitniejszych pianistów klasycznych młodego pokolenia w Izraelu. Zadebiutował w Nowym Yorku w Weill Recital Hall w Carnegie Hall w maju roku 2008 na obchodach 60-lecia Izraelskiego Dnia Niepodległości i powrócił tam we wrześniu 2009 roku, by wystąpić w koncercie na cześć pokoju. Wystąpił również jako solista na Kremlu (Rosja) w recitalu transmitowanym przez rosyjską stację telewizyjną „Kultura”. Pfeffer koncertował w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Steinway Hall w Nowym Jorku, Franz Liszt Academy w Budapeszcie, austriackiej Graz Congress Hall, w Domu Chopina w Żelazowej Woli, Hong Kong Academy for Performing Arts oraz na Mozart Festival na Malcie. Jako pianista i dyrygent wystąpił przed parą królewską Jordanii: Królem Abdullahem II oraz Królową Ranią jak również innymi światowymi przywódcami podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Jordanii w 2007r. W czerwcu roku 2010 zadebiutował w Alice Tully Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku wykonując Potrójny Koncert Beethovena wraz z ISO i gościnnym solistą z Vienna Philharmonic Orchestra.

Oddany promowaniu muzyki współczesnej, Pfeffer zaprezentował wiele prawykonań utworów napisanych specjalnie dla niego. W grudniu 2008 roku po raz pierwszy wystąpił z Filharmonią Izraelską w światowej premierze II Koncertu fortepianowego Aharona Harlapa. Jako solista koncertował z takimi orkiestrami jak: Israeli Symphonic Orchestra Rishon-Leziyon, Israeli Sinfonietta Orchestra Be’er-Sheva, European Youth Chamber Orchestra of Styria, Ra’anana Symphonette Orchestra oraz Buchmann-Mehta Symphony Orchestra. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Mendi Rodan, Evgeny Zirlin, Vag Papian, Rene Staar, i Omer Wellber. Wielokrotnie występował w audycjach telewizyjnych i radiowych w wielu krajach m. in. w Izraelu, Rosji, Hong Kongu oraz w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu 2008 roku wystąpił w audycji o młodych artystach w radiu New York Times WQXR.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m. in: I Nagrody na International Columbia Chopin Competition (Nowy Jork, grudzień 2007), I Nagrody na Katcz Competition (Tel Aviv, styczeń 2005), I Nagrody na Mozart Concerto Competition (Jerozolima, luty 2002), II Nagrody na Tel-Aviv Chopin Competition (listopad 2001), II Nagrody na Concerto Competition oraz „The Pnina Salzman Memorial Prze” i „Commendable Performance Prze” na Tel-Hai Piano Master-Classes (2004-2008). Od 2002 roku otrzymuje stypendium fundowane przez America-Israel Cultural Foundation. Jest także stypendystą Jerusalem Young Musicians Competition (2002) oraz Fundacji „Zfunot Tarbut” (2007).

Pfeffer jest aktywnym kompozytorem, którego utwory są wykonywane i transmitowane na terenie całego Izraela. Pasja z jaką oddaje się również muzyce kameralnej zaowocowała zwycięstwem w konkursie muzyki kameralnej Buchmann-Mehta School of Music w 2005 roku.

Pfeffer był studentem Vadima Monastyrskiego, Pniny Salzman oraz Victora Rosenbauma. Obecnie uczęszcza do Mannes College w Nowym Jorku jako student Richard’a Goode.