• Polski
  • English
15-23 października 2023

Claire Huangci

Claire HuangciUrodzona w Rochester w Nowym Jorku 20-letnia pianistka zadziwia wszystkich, którzy słuchają jej koncertów. Pochodząca z rodziny naukowców, jako prezent z okazji 6-tych urodzin otrzymała fortepian. Po oswojeniu się z instrumentem w wieku 7 lat zaczęła pobierać lekcje pod okiem profesjonalistów. Niedługo potem wystąpiła w wiadomościach stacji FOX jako cudowne dziecko posiadające „umiejętności profesjonalnego pianisty”.

Podczas studiów Claire była nagradzana licznymi stypendiami oraz zwyciężyła w wielu konkursach, wliczając w to Grand Prix na Światowym Konkursie Pianistycznym w 1999 roku. Następstwem tego był występ na koncercie galowym wraz z World Festival Orchestra w Cincinnati Ohio oraz na koncercie zwycięzców w Carnegie Hall.

Kontynuując studia w Curtis Institute of Music wygrała Philadelphia Orchestra Competition oraz wystąpiła wraz z Philadelphia Orchestra pod batutą Wolfganga Sawallischa, jedną z kilkudziesięciu orkiestr, z którymi miała okazję wystąpić.

W kwietniu 2006 roku Claire otrzymała pierwszą nagrodę na 57 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Kościuszki w Nowym Jorku. Występowała z wieloma recitalami i koncertami w Stanach Zjednoczonych.

W 2006 roku Claire zaprezentowała się japońskiej publiczności podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Hamamatsu, na którym otrzymała Dyplom Zasłużonych i zdobyła uznanie publiczności.

Sezon 2007 był kamieniem milowym w karierze Claire Huangci. Po raz pierwszy wystąpiła solowo: w Monachium (Herkulessaal), Frankfurcie, Lipsku (Gewandhaus) oraz w Paryżu (Salle Cortot). Zadebiutowała również z Chińską Orkiestrą Filharmoniczną. W kwietniu 2007 koncertowała w Szwajcarii oraz w Niemczech wykonując II Koncert fortepianowy Prokofiewa wraz z Filharmonią Südwestdeutsche.

Obecnie Claire Huangci kontynuuje swoją edukację w Niemczech w Hannover Hochschule für Musik w klasie prof. Arie Vardi i Karl-Heinz Kämmerling.

Sezon 2008-2009 przyniósł Claire wiele występów solowych i koncertów na festiwalach w Europie, Afryce, Azji i Ameryce m. in. w Vienna Konzerthaus, Mozarteum Salzburg, Carnegie Hall, Kimmel Center, Festiwal w Aspen, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Kissinger Klavier Olympiade i Yokohama Music Festival.

Po kolejnym znakomitym debiucie na Schwetzinger Festspiele w 2009 roku, Claire wystąpiła w koncercie otwierającym Kissinger Sommer. Sezon 2009-10 otworzyła wykonując Koncert fortepianowy a-moll Griega wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną im. Piotra Czajkowskiego z Moskwy pod batutą Vladimira Fedosseyeva. W dalszej części sezonu będzie koncertowała w Europie, w Stanach Zjednoczonych oraz w Azji włączając w to tournée po Chinach wraz z Radio-Sinfonieorchester Stuttgart prowadzoną przez Sir Rogera Norringtona, podczas którego wystąpiła na otwarciu Expo 2010 w Szanghaju wykonując III Koncert fortepianowy Prokofiewa.

W październiku 2009 wygrała Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Darmstadt (Niemcy), a niespełna rok później w marcu 2010 roku otrzymała pierwszą nagrodę na Narodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Stanach Zjednoczonych za wybitną interpretację utworów Chopina.