• Polski
  • English
15-23 października 2023

Alessandro Taverna

Alessandro TavernaAlessandro Taverna urodził się w Caorle niedaleko Wenecji w 1983 roku. Rozpoczął studia pianistyczne na Akademi Muzycznej im. Santa Cecilia w Portogruaro w klasie Laury Candiago Ferrari. W roku 2001 ukończył z wyróżnieniem Konwersatorium C. Pollini w Padwie. Kontynuował swoją edykację u Piero Rattalino na Corsi Internazionali di Perfezionamento della stessa Fondazione S. Cecilia, gdzie zdał egzamin końcowy.

Współpracował z Franco Scala oraz Leonidem Margariusem, dodatkowo uczęszczał na zajęcia Louis’a Lortie i Boris’a Petrushansky w Accademia Pianistica Internazionale „Incontri col Maestro” w Imola, gdzie w październiku 2008 otrzymał tytuł magistra. W styczniu 2009 został przyjęty do Accademia Nazionale di Santa Cecilua w Rzymie do klasy prof. Sergio Perticaroliego.

Oprócz studiów brał udział w wielu kursach mistrzowskich, czerpiąc cenne inspiracje ze współpracy z Dame Fanny Waterman, Joaquin Soriano, Zoltán Kocsis i Jacques Rouviera.

Alessandro jest laureatem wielu nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, wśród nich znalazły się m. in. nagroda specjalna „Alfredo Casella” w 19. edycji „Premio Venezia” (grudzień 2002), nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych „Scriabin 2003” w Grosseto oraz „Concerti in Villa 2006” w Vicenzy.

W kwietniu 2009 roku otrzymał II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Londynie po wykonaniu I Koncertu F. Chopina z London Philharmonic Orchestra w Royal Festival Hall. The Independent napisał o nim: „Kiedy Alessandro Taverna wykonywał wiele znaczący I Koncert Chopina świat był przesycony poważnym pięknem: (…) minuty poezji bez skazy”.

W lipcu 2009 roku zatryumfował na Minnesota International Piano-e-Competition, gdzie międzynarodowe jury oraz publiczność jednomyślnie przyznali mu I Nagrodę. Dzięki temu zwycięstwu Alessandro rozpocznie prestiżowe tournée obejmujące m. in. jesienią 2010 debiut w Nowym Jorku sponsorowany przez Yamaha Corporation of America oraz wydanie płyty pod szyldem „Ten Thousand Lakes”. Dwa miesiące później otrzymał III Nagrodę oraz Brązowy Medal na prestiżowym Leeds International Pianoforte Competition co potwierdziło, że jest jednym z najlepszych pianistów swojego pokolenia.

Występował zarówno solowo, jak i z orkiestrą w salach koncertowych w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, uczestniczył w 69-tym Maggio Musicale we Florencji, grał w Londynie dla Włoskiego Instytutu Kultury i dla Semaines Musicales w Crans-Montana (Szwajcaria). W lutym 2007 roku wystąpił w prestiżowym Konzerthaus w Berlinie.

W 2008 r. został poproszony przez dyrekcję Expo Saragossa oraz Fazioli Grand Pianos o występ we włoskim pawilonie na nowym modelu Liminal M. Fazioli, zaprojektowanym przez NYT Line i francuskiego architekta Philippe Gendre.

Brał udział w Ottawa International Chamber Music Festivals w 2007 i 2008 oraz w koncertowym sezonie letnim w Centrum d ‚Arts d’Orford (Quebec), na zaproszenie Louis Lortie. We wrześniu 2008 r. odbył tournée po największych miastach Republiki Południowej Afryki (Pretoria, Johannesburg, Cape Town, Potchefstroom).

Taverna otrzymał niedawno od Mozart-Pizzini Foundation w Ala prestiżową nagrodę „Mozart-Pizzini Praemium”. Został również wybrany jako artysta prestiżowego Keyboard Trust: występował w Londynie oraz w Steinway Hall w Nowym Jorku. Miał również zaszczyt otwierać sezon 2009-2010 The Châteauville Foundation w Castleton (Virginia). W grudniu ubiegłego roku 2009 roku miał swój debiut w Preston Braedley Hall Dame Myra Hess Memorial Concerts w Chicago.

Alessandro nagrywał dla Radio Classica we Włoszech, dla słoweńskiej radiofonii i telewizji oraz dla Radio ClassicFm w Afryce Południowej. Jest nauczycielem gry na fortepianie w Fondazione Musicale „S. Cecilia” w Portogruaro. Obecnie studiuje na Wydziale Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie w Padwie.