• Polski
  • English
15-23 października 2023

Michał Nesterowicz

Michał NesterowiczMichał Nesterowicz – Dyrektor Artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Chile – Orquesta Sinfonica de Chile. Wcześniej, w 2004 r. jako niespełna trzydziestolatek objął stanowisko Dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, stając się tym samym najmłodszym dyrektorem filharmonii w kraju.

W czerwcu 2008 roku został zwycięzcą prestiżowego IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Orkiestry Cadaques Concurso Internacional de Direccion de la Orquesta de Cadaques w Hiszpanii. W roku 1999 znalazł się w finale VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach zdobywając jednocześnie nagrodę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia dla Najlepszego Polskiego Dyrygenta. Dwa lata wcześniej zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Orkiestra Filharmonii Białostockiej uhonorowała go dodatkowo tytułem Najlepszego Dyrygenta Konkursu.

Michał Nesterowicz jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1997 roku.

Działalność koncertową rozpoczął już podczas studiów, występując z założoną przez siebie orkiestrą kameralną Giovanni Virtuosi.

Od ukończenia studiów koncertuje regularnie w Europie, Ameryce Południowej i USA. W Polsce współpracuje z najlepszymi zespołami, m.in. Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową, Sinfoniettą Cracovią oraz Polską Filharmonią Kameralną.

Talent i kunszt dyrygencki Michała Nesterowicza doceniany jest przez wielu wybitnych muzyków, kompozytorów oraz producentów spektakli muzycznych. Koncertował i nagrywał z tak znakomitymi artystami jak Ewa Podleś, Angela Marambio, Gwendolyn Bradley, Shlomo Mintz, Rachel Barton Pine, Ivan Monighetti. Do swoich projektów zapraszał go zdobywca Oscara – Jan A.P. Kaczmarek; nagrywał z trzykrotnym laureatem nagrody The Los Angeles Critics Association Award for the year?s most outstanding composer – Zbigniewem Preisnerem; przygotował europejską premierę poematu symfonicznego ?Lulie The Iceberg” Jeffreya Stocka; koncertował z Jeanem Michaelem Jarrem w Stoczni Gdańskiej.

Ceniony przez publiczność i krytyków muzycznych, Michał Nesterowicz jest stypendystą fundacji kultury „Crescendum est Polonia”. W 2006 uznany ?Dyrygentem Roku” w Santiago de Chile. Rok wcześniej uhonorowany nagrodą Gazety Wyborczej „Sztorm Roku – Artysta Roku 2005”. W plebiscycie tej samej gazety w 2001 roku wybrany do „Klasycznej Piątki XXI Wieku”. W roku 2000 nominowany do nagrody „Paszport Polityki”.

Najbliższe plany koncertowe to zaproszenia do BBC Philharmonic Manchester, The Royal Liverpool Philharmonic, Wiener Kammerorchester, Royal Flemish Philharmonic, Milan Giuseppe Verdi Symphony Orchestra, Nacional Spain Orchestra, Bilbao Symphony Orchestra, Cadaques Orchestra. W roku 2009 Michal Nesterowicz gościć będzie w jednym z najsłynniejszych teatrów świata – Tatro Colon w Buenos Aires, a także zadebiutuje z Orquesta Sinfonica del Estado de S?o Paulo. Zaproszenia na lata 2009/10 obejmują również koncerty w Izraelu z Jerusalem Camerata Orchestra oraz w USA z Meridian Symphony i New Mexico Symphony Orchestra.