• Polski
  • English
15-23 października 2023

Martina Filjak

Martina FiljakMartina Filjak wychowała się w rodzinie o muzycznych tradycjach. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Zagrzebiu oraz Konserwatorium w Wiedniu. Od 2001 roku kontynuowała studia w Rotterdamie i Karlsruhe. Uczestniczy w wielu kursach mistrzowskich na świecie (Moskwa, Salzburg, Nowy Jork), utrzymując stały kontakt ze znanymi pianistami: Cyprien Katsaris, Stephen Kovacevich, Jean Bernard Pommier. Obecnie studiuje w Hochschule und Theater w Hanowerze w klasie Prof. Mi Kyung Kim.

Martina Filjak otrzymała dwie nagrody, które zagwarantowały jej tytuł najbardziej utalentowanego muzyka w Chorwacji: nagroda Zagreb Philharmonic Orchestra, 1993, oraz nagroda Jeunesses Musicales. Występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie: Concertgebouw w Amsterdamie, Hotel de Ville w Brukseli, Philharmonic Hall w Lublanie, Salle Cortot w Paryżu, Palais de Congres w Strasburgu, Steinway Hall w Nowym Jorku, Boesendorfer Saal w Wiedniu, National Palace of Culture w Sofii.

W latach 2007-2008 została laureatką wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych:

V nagroda na ?Busoni? International Piano Competition w Bolzano, I nagroda na 58. International ?Viotti? Piano Competition. W styczniu 2008 otrzymała V nagrodę na UNISA International Piano Competition w Pretorii, oraz w maju 2008 I nagrodę na 54. International Piano Competition ?Maria Canals? w Barcelonie. W sierpniu 2009 zdobyła I nagrodę na Cleveland Piano Competition.

W sezonie 2009-2010 Martina Filjak odbędzie trasę koncertową po Hiszpanii, Argentynie oraz Chinach. Wystąpi z Moscow State Symphony Orchestra, Orchestra Symphonica di Savona, the Bilbao Symphony Orchestra, the Tenerife Symphony Orchestra, the Torino Philharmonic Orchestra.

Sztukę Martiny Filjak usłyszy publiczność Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie, Salle Cortot w Paryżu. Wkrótce pojawi się jej debiutancka płyta CD w wytwórni Naxos.