• Polski
  • English
15-23 października 2023

Krzysztof Jabłoński

Krzysztof JabłońskiKrzysztof Jabłoński urodził się we Wrocławiu w roku 1965. W wieku lat 6 rozpoczął naukę gry na fortepianie u mgr Janiny Butor. Pod jej kierunkiem zdobył szereg nagród w konkursach krajowych, stypendiów (m.in. Towarzystwa im. F. Chopina), a w wieku lat 12 zagrał po raz pierwszy z orkiestrą. W roku 1980 – jako najmłodszy uczestnik – zajął piąte miejsce na Międzynarodowym Konkursie „Premio Dino Ciani” w Mediolanie, po którym Nikita Magaloff (przewodniczący jury) zaprosił go do udziału w swoich kursach mistrzowskich w Genewie. W latach 1983-1986 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego.

W roku 1985 Jabłoński zdobył III Nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. W latach 1988-1992 zdobył szereg czołowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Palm Beach (USA), Monza (Włochy), Dublinie (Irlandia), Tel-Avivie (Izrael) – Złoty Medal A. Rubinsteina, Nowym Jorku – Nagroda specjalna im. Jorge Bolet’a oraz w Calgary (Kanada).

Intensywna działalność koncertowa na estradach całego świata, jaką rozpoczął w roku 1985 trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Do niezwykłych wydarzeń artystycznych w karierze Jabłońskiego należy współpraca z Teatrem Wielkim ? Operą Narodową w Warszawie w latach 1999-2006 w ramach której wykonywał muzykę do spektaklu baletowego „Fortepianissimo” oraz oryginalną wersję dramatu lirycznego C. Debussy’ego „Peleas i Melizanda”. W 2005 roku Jabłoński wykonał Wariacje Chopina na historycznym fortepianie (Erard) w Filharmonii Narodowej w Warszawie z Orchestra of the 18th Century pod dyrekcją Fransa Brüggena. Występy z Berner Symphonie-Orchester (Chopin, Dohnanyi), Jenaer Philharmonie (Ravel), Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR (Mendelssohn), wykonanie I Koncertu Szostakowicza z Festival Orchestra podczas Grand Teton Music Festival w USA oraz ?Prometeusza? Skriabina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Andrey’a Boreyko, należą do najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich dwóch lat w kalendarzu Jabłońskiego.

Jest założycielem duetu „Chopin Duo” (z T. Strahlem ? wiolonczela). Od 2005 roku jest członkiem Kwintetu Warszawskiego. Nagrywa dla radia i telewizji w wielu krajach. Ma w dorobku wiele płyt wydanych w Niemczech, Japonii i w Polsce. W ramach Wydania Narodowego Dzieł F. Chopina w redakcji prof. J. Ekiera zarejestrował komplety Etiud, Preludiów, Impromptus, a także Wariacje i Krakowiaka.

Jabłoński zajmuje się także pedagogiką. Prowadził klasy fortepianu w Akademiach Muzycznych we Wrocławiu i Katowicach. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie oraz bierze udział w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2005 roku był jurorem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, International F. Chopin Piano Competition in ASIA, oraz The Seventh National Chopin Piano Competition of the United States.