• Polski
  • English
15-23 października 2023

Gabriele Baldocci

Gabriele BaldocciGabriele Baldocci ur. 1980 w Livorno (Włochy) rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 7 lat pod kierunkiem Ilio Barontini. W latach 1995 ? 1999 studiował w Accademia Pianistica ?Incontri con il Maestro? w Imola w klasie Franco Scala oraz Leonida Margariusa. W 1999 został studentem Paula Badura-Skody, w tym samym czasie został zaproszony do International Piano Academy w Lake Como. W ciągu nastepnych pięciu lat grał dla najbardziej znanych i poważanych pianistów ? pedagogów na świecie, m.in. Leon Fleisher, Alicia De Larrocha, Dmitri Bashkirov, Fou Ts?Ong, Claude Frank, Charles Rosen. W 2008 ukończył z wyróżnieniem studia doktoranckie w Accademia Nazionale di S. Cecilia w Rzymie pod kierunkiem Sergio Perticarolli.

Gabriele Baldocci koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych na świecie: Tonhalle w Zurychu, Parco della Musica w Rzymie, Teatro Colon w Buenos Aires, Sala Verdi w Milanie, Auditorium RTSI w Lugano, Teatro Ghione w Rzymie, Palacio des Festivales w Santander. Występował na wielu znanych festiwalach pianistycznych, m.in. Progeto Martha Argerich w Lugano, Vendyssel Festival w Danii, Martha Argerich Festival w Buenos Aires, Erasmo Capilla International Music Festival w Meksyku. W 2003 otrzymał wyróżnienie na II Martha Argerich Piano Competition w Buenos Aires, po którym to konkursie zaczął występować z legendarną pianistką argentyńską. W tym samym roku otrzymał nagrodę American VAMG. W 2008 zdobył III nagrodę na prestiżowym Allesandro Casagrande International Piano Competition w Terni (Włochy).

We wrześniu 2005 został zaproszony przez Marthę Argerich na serię koncertów w Argentynie wraz z orkiestrą ?Sinfonietta Argerich? wykonując IV Koncert L. van Beethovena. W lutym 2008 rozpoczął regularnie koncertować w duecie z Marthą Argerich.

W 2007 nagrał komplet dzieł na fortepian i skrzypce Nino Rota dla wytwórni ARTS, wkrótce ukaże się jego płyta ze wszystkimi dziełami fortepianowymi Nino Rota.