• Polski
  • English
15-23 października 2023

Alexander Kobrin

Alexander KobrinW 2005 roku w wieku 25 lat Kobrin otrzymał Złoty Medal im. Nancy Lee i Perry R. Bassa na 12. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w Fort Worth.

Bezpośrednim następstwem tej nagrody stało się pierwsze tournée tego artysty po Stanach Zjednoczonych (m. in. Bass Hall, Sala Washington Performing Arts Society), a także kolejne debiuty na festiwalach: La Roque d’Antheron, Ravinia Festiwal i Klavier-Festival Ruhr.

Występy Kobrina z New York Philharmonic w Avery Fisher Hall i w Bethel Woods Arts Centre (koncert inauguracyjny) spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem; wystarczy zacytować zdanie z recenzji „New Your Times”: „Alex Kobrin porusza się po scenie jak Clark Kent, ale gra jak Superman”.

Ostatnie i bieżące przedsięwzięcia Kobrina obejmują współpracę z Orkiestrą z Ulster (dyr. Kenneth Montgomery), Deutsches Symphonie Orchester Berlin (dyr. Ludovic Morlot), KBS Symphony Orchestra (dyr. Claus Peter Flor), BBC Symphony Orchestra oraz koncerty w Londynie (Purcell Room, Wigmore Hall), Paryżu (Luwr), Singapurze (Esplanade), Hong Kongu (Sheung Wan Civic Centre), a także tournée po Włoszech i Japonii.

Ponadto artysta występował z orkiestrami: Fort Symphony Orchestra, Florida West Coast Symphony, Fox Valley Symphony, Fairbanks Symphony, Flagstaff Symphony oraz Columbus Symphony. Zapowiadany na najbliższy czas recital w Paryżu (Salle Gaveau) będzie transmitowany przez telewizje Mezzo i ARTE.

W Polsce można było podziwiać tego wirtuoza na Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena i na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju.

Urodzony w Moskwie w 1980 roku, Aleksander Kobrin rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat u prof. Tatiany Zelikman w Szkole Muzycznej im. Gnessina, gdzie obecnie pełni funkcję członka wydziału. Jako 19-latek zwyciężył Międzynarodowy Konkurs Fortepianowy im. Busoniego w Bolzano oraz został odznaczony Nagrodą Specjalną im. A. Bednedetti Michalangeli. Rok później został laureatem III Nagrody na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. W 2003 roku ukończył Konserwatorium w Moskwie, gdzie studiował u ś.p. prof. Lva Naumova. W tym samym roku otrzymał II Nagrodę w Hamamatsu Competition (pierwszej nagrody nie przyznano), co otworzyło mu sale koncertowe Europy, Azji i Ameryki Południowej.

W dorobku nagraniowym pianisty – oprócz płyty związanej z Konkursem Van Cliburna – znajduje się dwupłytowy album z utworami Chopina. Na rok 2010 planuje również wydanie płyty z utworami Brahmsa (op. 79, op. 116 i op. 119).