• Polski
  • English
15-23 października 2023

Aimo Pagin

Aimo PaginUr. w 1983 roku, Aimo Pagin rozpoczął muzyczną edukację w wieku 7 lat w Conservatoire of Strasbourg pod kierunkiem F. Claustre, a później w Conservatoire of Colmar w klasie Reny Shereshevskaya, kończąc studia z dyplomem z fortepianu, teorii muzyki i muzyki kameralnej. W 2001 roku został przyjęty do Conservatoire Supérieur de Musique w Genewie do klasy Dominique Merlet, otrzymując najwyższe odznaczenie – Diplôme de Soliste. Następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie został studentem światowej sławy pianisty i pedagoga Leona Fleishera.

Aimo Pagin jest zwycięzcą licznych konkursów pianistycznych. W wieku 14 lat zdobył I nagrodę na Concours Musical de France w Paryżu. Jest laureatem International George Enescu Piano Competition, 2005, Valesia Musica w Milanie, 2006. Zdobył I nagrodę na Premio Pianistico Pausylipon w Neapolu, 2006 i z tej okazji zadebiutował we włoskiej telewizji RAI. W listopadzie 2007 zdobył II nagrodę na Ferrol International Piano Competition w Hiszpani oraz w sierpniu 2008 II nagrodę na Jacopo Linussio International Piano Competition w Tolmezzo (Włochy).

Od tego momentu występował na najbardziej znanych estradach świata, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie czy Beethoven-Haus w Bonn. Aimo Pagin jest częstym gościem prestiżowych festiwali pianistycznych, m.in. Festival Chopin w Paryżu, Festival Radio France w Montpellier, Festival of St-Jean Cap Ferrat, Nuits Musicales en Armagnac, International Holland Music Sessions, Schleswig Holstein Musik Festival, oraz Chopin Gesellschafft w Hanowerze. Regularnie występuje ze swoją matką ? skrzypaczką Silvią Marcovici ? w wielu europejskich miastach, wykonując m.in. Podwójny Koncert Mendelssohna z orkiestrą Filharmonii w Bukareszcie.

W 2007 Aimo Pagin zadebiutował w Argentynie na Ushuaia International Festival prezentując I Koncert Liszta z Berlin Symphony Orchestra, w 2008 powtórzył ten sam koncert w Tonhalle w Zurychu po osobistym zaproszeniu Davida Zinmana.