• Polski
  • English
15-23 października 2023

Eric Lu 2019

Eric Lu urodzony w 1997 roku jest jednym z najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia. Zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds w 2018 roku i zadebiutował na BBC Proms z Shanghai Symphony Orchestra i Long Yu latem 2019 roku. Obecnie jest członkiem programu BBC New Generation Artist.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat u profesor Dorothy Shi. Następnie kształcił się w New England Conservatory Preparatory School w klasie profesorów – Alexandra Korsantia i A. Ramon Rivery, a także w Curtis Institute of Music w Filadelfii u Roberta McDonalda i Jonathana Bissa. Jest również uczniem Dang Thai Sona.

Eric Lu jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in. – w wieku 12 lat – 12. Międzynarodowego Konkursu w Ettlingen w Niemczech (I nagroda, 2010), Minnesota International e-Piano Junior Competition (I nagroda i nagroda specjalna Schubert Prize, 2013), 9. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Moskwie (I nagroda, 2014) i Amerykańskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Miami (I nagroda, 2015). W wieku 17 lat zdobył IV nagrodę podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) stając się jednym z najmłodszych laureatów w historii tego konkursu. Jego rozpoznawalność na rynku muzycznym wzrosła po otrzymaniu Tabor Foundation Piano Award na Verbier Festival Academy w 2015 roku.

Występował, m.in. w Auditorio Nacional de Madrid, Beijing Concert Hall, Seoul Arts Centre, Tokyo Metropolitan Theatre, Sapporo Concert Hall, Carnegie Hall w Nowym Jorku, podczas Festiwalu Chopinowskiego w Nohant, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie, Minnesota Orchestra, Orquestra Clasica Santa Cecilia, New Jersey Symphony, Cincinnati Chamber Orchestra, Chopin Foundation Orchestra, Wellesley Symphony i the Boston Civic Symphon oraz State Youth Orchestra of Armenia.

W New York Classical Review napisano o artyście jako o „wyjątkowej muzykalnej osobowości”. Równie wysoko ocenił jego grę Michael Moran, który po recitalu pianisty na festiwalu w Dusznikach Zdroju (2015) napisał: „Dźwięk jaki wydobywa jest jasny, błyszczący, artykulacja urzekająca i ekscytująca, legato i bel canto rozpaczliwie poruszające.”

Najważniejsze wydarzenia sezonu 2019/20 obejmują debiuty z BBC Symphony, Detroit Symphony (dyr. Eduardo Strausser), St Petersburg Philharmonic (Charles Dutoit) i Kansas City Symphony (Johannes Debus). Wystapi także w Wielkiej Brytanii z Orchestre National de Lille (Alexandre Bloch) oraz wykona recitale w Elbphilharmonie, Wigmore Hall, BOZAR, Amsterdam Concertgebouw, Philharmonie Luxembourg i Gewandhaus Leipzig.

W sezonie 2018/19 Eric wystąpił z Royal Liverpool Philharmonic (z Vasily Petrenko), Swedish Chamber Orchestra (Thomas Dausgaard), Singapore Symphony (Darío Alejandro Ntaca) i The Hallé (Sir Mark Elder i Tomáš Hanus); a także wystąpił z recitalami solowymi w Muziekgebouw Eindhoven, LSO St Luke’s, Seoul Arts Centre, Sankt Petersburg Philharmonia, Shanghai Grand Theatre i Louis Vuitton Foundation Paris.