• Polski
  • English
15-23 października 2023

Christoph Soldan

Studiował u profesor Elizy Hansen i Christopha Eschenbacha w Musikhochschule w Hamburgu. Przełom w jego w karierze miał miejsce po odbyciu trasy koncertowej z Leonardem Bernsteinem w roku 1989 r. Ten światowej sławy dyrygent powiedział o Christophie Soldanie: „Jestem pod wrażeniem wielkości tego młodego muzyka.” Od tego czasu Soldan brał udział w licznych trasach koncertowych z renomowanymi orkiestrami w Europie i poza starym kontynentem. Odzwierciedlenie tego faktu dają nagrania CD wszystkich koncertów fortepianowych Mozarta, które były wykonywane i nagrywane w latach 1996-2006 r. Koncerty w ramach tego projektu odbyły się w Meksyku i innych krajach Ameryki Środkowej w październiku 1997 r. W sierpniu 1998 r. zadebiutował w Salzburgu i Sali Kameralnej Filharmonii Berlińskiej, a w maju 1999 r. w Gewandhaus w Lipsku. W 2000 roku odbyły się trzy koncerty w Japonii. Jego koncerty zostały także wyemitowane przez stacje radiowe i telewizyjne: Hessische Rundfunk, Frankfurt, Deutschlandfunk, SWR, ORF i ZDF, Bayerische Rundfunk – koncert nagrany w siedzibie Radia w Monachium. Od 1996 roku Soldan wykonał wszystkie 27 koncertów fortepianowych Mozarta wraz ze Słowacką Orkiestrą Kameralną „Cappella Istropolitana“, Orkiestrą Kameralną Pforzheim i Śląską Orkiestrą Kameralną z Katowic. Cykl koncertów zwieńczyło wykonanie koncertów na 2 i 3 fortepiany w styczniu 2006 roku.

Christoph Soldan stworzył wraz ze Stefanie Goes, swoją żoną, tancerką i choreografką projekt zatytułowany „Pas de deux – fortepian i taniec”. Premiera projektu odbyła się w Stuttgarcie w maju 2000 roku. Wiosną 2001 roku brał udział w Festiwalu Praska Wiosna z akompaniamentem Słowackiej Orkiestry Kameralnej „Cappella Istropolitana”. Po dwóch występach w Hamburgu i Berlinie miało miejsce nagranie na żywo dwóch koncertów fortepianowych Mozarta w średniowiecznym klasztorze Maulbronn w 2002 r. W styczniu 2004 r. odbyła się premiera nowego projektu tanecznego „O ludziach i aniołach” w Stuttgarcie, po której nastąpiło tournée po Południowej Afryce. Od 2007 r. Soldan prowadził także od fortepianu koncerty Bacha i Mozarta.

W następnym sezonie Christoph Soldan wystąpi w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Austrii i na Słowacji z różnymi programami – recitale solowe, koncerty literackie, koncerty dla dzieci, jako solista z 5 koncertami fortepianowymi Mozarta, koncertem  fortepianowy Schumanna, Chopina, Beethovena oraz podwójnym koncertem Mendelssohna, a także jako kameralista wykona Kwintet fortepianowy Brahmsa op. 34 i Kwintet „Pstrąg” Schuberta. Niemiecka prasa opisuje Christopha Soldana jako wybitną osobowość artystyczną, która dba szczególnie o wymiar duchowy utworu muzycznego, a nie tylko o czysto techniczny wirtuozowski popis.