• Polski
  • English
15-23 października 2023

Henri Sigfridsson

Fiński pianista Henri Sigfridsson ugruntował swoją pozycję jako jeden z najbardziej rozchwytywanych solistów i kameralistów europejskiej sceny koncertowej.

Jako solista Sigfridsson występował z czołowymi orkiestrami fińskimi i licznymi orkiestrami na całym świecie, w tym z Wiedeńską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Berlińską, Monachijską Orkiestrą Symfoniczną, Stuttgarcką Orkiestrą Kameralną, Stuttgarcką Orkiestrą Filharmoniczną i Orkiestrą Radiową, Junge Deutsche Philharmonie, Sinfonica di Roma, Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i wieloma innymi, pod batutą znakomitych dyrygentów, takich jak Andris Nelsons, Sir Neville Marriner, Dorian Wilson, Daniel Raiskin, Young-Min Park, Lior Shambadal, Vladimir Ashkenazy, Dennis Russel Davies, Lawrence Foster, Roman Kofman, Heinrich Schiff, Sakari Oramo, Jukka-Pekka Saraste, Osmo Vänskä, Okko Kamu, Hannu Lintu i wielu innych.

W 2005 roku Sigfridsson zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Beethovena w Bonn, gdzie otrzymał również Nagrodę Publiczności i Nagrodę za wykonanie muzyki kameralnej.

Jako laureat II nagrody konkursu fortepianowego Geza Anda w Zurychu w roku 2000 Sigfridsson nie tylko wywarł ogromne wrażenie na jury pod przewodnictwem Vladimira Ashkenazy’ego, ale także zdobył serca publiczności, którzy uczestniczyli w koncercie finałowym w Tonhalle w Zurychu, czego efektem była Nagroda Publiczności.

Sigfridsson otrzymał także pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta w Weimarze w 1994 roku.

Sigfridsson występował w wiedeńskiej Musikverein, Fillharmoniach w Wiedniu, Berlinie, Kolonii, Monachium, Sztokholmie, Sankt Petersburgu, Konzerthaus w Berlinie, a także w wiodących salach w Japonii, Włoszech i Austrii, Wigmore Hall w Londynie, Kennedy Center w Waszyngtonie, Theatre Chatelet w Paryżu, Auditorio Nacional w Madrycie. Sigfridsson występuje na prestiżowych festiwalach, m.in. Salzburg Festival, Augsburg Mozart Week, Ruhr Piano Festival.

Henri Sigfridsson jest także wziętym pianistą-kameralistą. Dzielił scenę z tak wybitnymi artystami jak: Leonidas Kavakos, Gidon Kremer, Ivry Gitlis, Gordan Nikolic, Patricia Kopatchinskaja, Mischa Maisky, Sol Gabetta, Johannes Moser, David Geringas, Michel Lethiec, Milan Turkovich, Boris Berezovsky czy Melvyn Tan.

Sigfridsson dokonał serii nagrań, w tym m. in. Koncertów fortepianowych F.X. Mozarta (syna W.A. Mozarta), transkrypcji fortepianowych Sibeliusa, II i III Koncertu fortepianowego Rachmaninowa.